• 1820 – 1822

Funkcjonuje szkoła elementarna, nauczycielem jest Franciszek Michniewski.

W Zagnańsku naucza Jan Tyll.

(Brak informacji dotyczących działania szkoły w Zagnańsku)

Ks. A. Czarkowski rozbudowuje organistówkę, w której działa szkółka parafialna.

1913

Kalikst Rytel zakłada szkołę ludową w oparciu o zezwolenie od gubernatora
          kieleckiego na prowadzenie teatru ludowego. Szkoła działa do 1918 roku.

1918

Oficjalnie zostaje otwarta Szkoła Powszechna w Zagnańsku – Chrustach.

Pierwszym kierownikiem jest Kalikst Rytel.

Drugim nauczycielem w Zagnańsku jest Jan Twora.

1919

Od 1 października swoją pracę nauczycielską rozpoczyna w Zagnańsku Władysław Boszczyk, który pełni funkcję kierownika szkoły do 1946 roku.

W Zagnańsku – Chrustach, Ścięgnach i Zachełmiu również działają szkoły jednoklasowe, gdzie uczą nauczyciele: Zofia Kupisowa, Antoni Kańczucki oraz Władysław Stanuch.

1922

Szkoły z Chrustów i Ścięgien zostają połączone. Zajęcia lekcyjne odbywają się
          w prywatnym domu rodziny Wójcickich (Chrusty).

1931

Szkoła zostaje przeniesiona do pierwszego murowanego budynku w Chrustach, którego właścicielem jest Józef Król.

1933

Powstaje Towarzystwo Popierania Budowy Publicznych Szkół Powszechnych w Zagnańsku. Plany związane z budową nowej szkoły przerywa wybuch II wojny światowej.

6 maja 1934

Odbywa się uroczystość nadania i poświęcenia sztandaru szkoły.

1937

Szkoła w Chrustach zostaje przemianowana na publiczną szkołę powszechną III stopnia. W okresie II Rzeczpospolitej był to najwyższy typ szkoły powszechnej.

1940 – 1945

Z inicjatywy ks. Jana Kurczaba, miejscowej inteligencji oraz przesiedlonej z poznańskiego na terenie Zagnańska prowadzone są zajęcia na tajnych kompletach. (Więcej na ten temat w zakładce Tajne nauczanie.)

Na zdjęciu od lewej: Jadwiga Dębicka, ks. Jan Kurczab,

Władysław Boszczyk, Irena Dorynek, Kamila Kowalska.

3 maja 1990

Pani dyrektor Janina Pajdo przekazuje społeczności szkolnej sztandar z 1934 roku, który był ukrywany od czasów II wojny światowej.

Oddanie pierwszej części budynku nowej szkoły nowej szkoły.

9 listopada 1996

Nadanie szkole imienia Nauczycieli Tajnego Nauczania oraz poświęcenie tablicy upamiętniającej pedagogów pracujących na terenie Zagnańska w okresie okupacji hitlerowskiej.

Zdjęcie z lewej: Poświęcenie tablicy pamiątkowej poświęconej nauczycielom TON.
          Zdjęcie z prawej: p. Maria Szymkiewicz inicjatorka nadania szkole imienia Nauczycieli Tajnego Nauczania.

9 listopada 1999

Poświęcenie i przekazanie społeczności szkolnej nowego sztandaru.