• Kodeks Równego Traktowania

        •  

          Kodeks Równego Traktowania

          Szkoły Podstawowej nr 1 im. Nauczycieli Tajnego Nauczania
          w Zagnańsku

           

          „Konstytucja RP w art. 32 stanowi, że wszyscy są wobec prawa równi i wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne (ust. 1). Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny (ust. 2).”

           

           Jesteśmy przekonani, że równe traktowanie jest podstawowym prawem każdego człowieka, dlatego przeciwstawiamy się wszelkim formom dyskryminacji*, uprzedzeń**, stereotypów***oraz mowie nienawiści****

          *dyskryminacja – nierówne traktowanie (jakiekolwiek zróżnicowanie, wykluczenie lub ograniczenie), którego doświadczają konkretne osoby lub grupy ze względu na swoją płeć, kolor skóry, pochodzenie narodowe i/lub etniczne, religię lub światopogląd, stopień sprawności fizycznej, stan zdrowia (psychicznego i fizycznego), status społeczny i ekonomiczny, orientację seksualną lub inne cechy. Wynikiem dyskryminacji jest utrudnienie lub uniemożliwienie korzystania na równi z innymi z praw, wolności i różnych dóbr.

          **uprzedzenie – tendencyjne i sztywne postrzeganie danej grupy albo osoby, ze względu na jej rzeczywistą albo domniemaną przynależność do określonej grupy. Uprzedzenie wiąże się  z negatywnym nastawieniem (dezaprobatą, obrzydzeniem, pogardą) oraz silnymi emocjami, np. lękiem, gniewem, nienawiścią. Uprzedzenia mogą, choć nie muszą, prowadzić do dyskryminacji.

           

          ***stereotypy – rozpowszechnione w danej grupie opinie lub przekonania o innej grupie społecznej lub kulturowej. Są trwałe, sztywne, trudne do zmiany. Generalizują, uogólniają, więc pokazują rzeczywistość w uproszczony, niezgodny z prawdą sposób (np. „Polacy to złodzieje”). Są nabywane (np. w procesie wychowania i edukacji). Oznacza to, że możemy się ich pozbyć.

           

          ****mowa nienawiści -to różne typy emocjonalnie negatywnych wypowiedzi, wymierzonych przeciwko grupom, które opisuje się jako „gorsze”. Mowa nienawiści obejmuje wypowiedzi (ustne i pisemne) oskarżające, wyszydzające i poniżające grupy i jednostki z powodów po części przynajmniej od nich nie zależnych – takich jak przynależność rasowa, etniczna, religijna, stopień sprawności, status społeczny i ekonomiczny i in.

           

          My, kadra pedagogiczna oraz pracownicy i pracownice Szkoły Podstawowej nr 1 w Zagnańsku oświadczamy, że respektujemy obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji i równego traktowania oraz dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić ich przestrzeganie w naszej szkole.

          Zdajemy sobie sprawę, że niektóre osoby i grupy społeczne w Polsce doświadczają niesprawiedliwego, gorszego traktowania ze względu na pochodzenie, narodowość, kolor skóry, wyznanie lub bezwyznaniowość, płeć, stopień sprawności, orientację seksualną, wygląd, status społeczny i ekonomiczny i inne cechy.

          Uważamy, że równe traktowanie jest podstawowym prawem każdego człowieka, dlatego przeciwstawiamy się wszelkim formom dyskryminacji, uprzedzeń, stereotypów oraz mowie nienawiści.

          Nasza społeczność szkolna jest różnorodna. Każdy uczeń i jego rodzic  wnosi  cenne wartości ze swojej kultury, światopoglądu, przekonań, umiejętności – dzięki temu możemy się rozwijać i uczyć od siebie nawzajem. Propagujemy model szkoły wspierającej rozwój wszystkich uczniów.


          Naszym głównym celem  wynikającym  z przepisów prawa:

          1. Konstytucja RP z  dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. Nr 78, poz. 483, z późn. zm.).
          2. Deklaracja Praw Człowieka, (przyjęta i proklamowana rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ 217 A (III), w dniu 10 grudnia 1948).
          3. Konwencja o Prawach Dziecka przyjęta przez ZGROMADZENIE OGÓLNE NARODÓW ZJEDNOCZONYCH dnia 20 listopada 1989 roku.
          4. Ustawa z dnia 07.09.1991 r. o systemie oświaty ( tekst jednolity Dz.U. z 2004 r., Nr  256, poz. 2572 z późn. zm.).
          5. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10.05.2013 r. zmieniające rozporządzenie w  sprawie nadzoru (Dz. U. 2013, poz. 560).

           

          jest równe traktowanie, czyli zgodne z potrzebami i możliwościami, poszanowanie godności człowieka, a także zapewnienie każdemu uczniowi i uczennicy poszanowania jego/ jej  praw, wspomaganie rozwoju uczniów z uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji oraz realizowanie działań antydyskryminacyjnych obejmujących całą społeczność szkolną.

          Cel ten znajduje odzwierciedlenie w Statucie Szkoły oraz w Programie Wychowawczo  - Profilaktycznym Szkoły.

          W modelu  absolwenta Szkoły Podstawowej nr 1 w Zagnańsku uwzględniamy, m.in., takie cechy jak: poszanowanie siebie i innych, poszanowanie obcych kultur, tolerancję w ramach uniwersalnego systemu wartości. Dokładamy wszelkich starań, aby cała społeczność szkoły (pracownicy, uczniowie, rodzice) nie doświadczali dyskryminacji, uprzedzeń oraz mowy nienawiści ze strony członków kadry pedagogicznej, pracowników szkoły, uczniów oraz ich rodziców lub opiekunów prawnych.

          Szkoła nasza to placówka wspierająca rozwój wszystkich uczniów niezależnie od ich narodowości, pochodzenia etnicznego, koloru skóry, płci, stopnia zamożności i innych cech.

           

           Zobowiązujemy się do:

          • reagowania na przejawy dyskryminacji i uprzedzeń oraz mowy nienawiści, występujące w społeczności szkolnej;
          • zapobiegania dyskryminacji, stereotypom, uprzedzeniom oraz mowie nienawiści poprzez podnoszenie wiedzy i kompetencji kadry pedagogicznej, pracowników szkoły, uczniów  oraz ich rodziców/opiekunów prawnych;
          • wspomagania rozwoju każdego ucznia, stosownie do jego potrzeb i możliwości;
          • promowania wśród społeczności szkolnej wartości i postaw związanych
            z szacunkiem i równym traktowaniem oraz uczenia reakcji na przejawy dyskryminacji, stereotypów i uprzedzeń.

          W naszej szkole  kształtować będziemy postawy związane z szacunkiem i równym traktowaniem poprzez planowanie i prowadzenie systematycznych działań obejmujących:

          • uwzględnianie tematyki przeciwdziałania dyskryminacji i praw dziecka w rocznych planach wychowawczych dla poszczególnych klas;
          • prowadzenie zajęć wychowawczych dotyczących tematyki przeciwdziałania dyskryminacji i praw dziecka w każdej klasie, w sposób dostosowany do wieku dzieci oraz uwzględniający potrzeby klasy;
          • prowadzenie projektów edukacyjnych  związanych z tą tematyką;
          • prowadzenie zajęć dotyczących dyskryminacji zgodnie z podstawą programową na wszystkich etapach kształcenia;
          • dbanie o to, aby wszyscy uczniowie mieli równą możliwość korzystania
            i aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez szkołę
            (np. w wycieczkach klasowych, świętach szkolnych, zajęciach dodatkowych);
          • współpracę rady pedagogicznej z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz równego traktowania oraz przeciwdziałania stereotypom, uprzedzeniom i dyskryminacji;
          • współpracę z rodzicami uczniów i organizacjami działającymi na terenie szkoły;
          • organizację szkoleń dla kadry i rodziców uczniów podnoszących ich kompetencje
            i wiedzę w zakresie równego traktowania, przeciwdziałania stereotypom, uprzedzeniom, dyskryminacji, mowie nienawiści oraz przemocy motywowanej uprzedzeniami.


          Zgłoszenia dotyczące sytuacji wymagających reakcji szkoły w kontekście równego traktowania przyjmuje wychowawca klasy.

          Do zadań wychowawcy klasy należy:

          1. Przyjmowanie zgłoszeń dotyczących sytuacji wymagających reakcji szkoły
            w kontekście równego traktowania.
          2. Przekazanie zgłoszonej sprawy do dalszego postępowania, w tym poinformowanie Dyrekcji Szkoły.
          3. Zebranie informacji dotyczących zgłaszanej sytuacji, które pozwolą dokonać jej analizy – analiza zasadności zgłoszenia.
          4. Dbanie o informowanie osoby zgłaszającej o przebiegu sprawy.
          5. Sformułowanie propozycji rozwiązania i ewentualne przeprowadzenie interwencji.

          Jednocześnie zobowiązujemy się do bieżącego monitorowania przestrzegania standardów równego traktowania w naszej szkole poprzez:

           

          1. Przeprowadzenie cyklicznych badań ankietowych wśród społeczności szkolnej
            (pracowników szkoły, uczniów, rodziców).
          2. Umożliwienie uczniom podzielenia się swoimi doświadczeniami odnośnie przestrzegania standardów równego traktowania w szkole podczas godzin wychowawczych, spotkań z Samorządem Uczniowskim.
          3. Umożliwienie rodzicom podzielenia się swoimi doświadczeniami odnośnie przestrzegania standardów równego traktowania w szkole podczas spotkań z Radą Rodziców.
          4. Organizację spotkań i szkoleń prowadzonych przez podmioty zewnętrzne, dotyczących monitorowania przestrzegania  standardów równego traktowania.
          5. Przekazywanie Radzie Pedagogicznej 2 razy w roku wniosków i rekomendacji dotyczących zasad przestrzegania  równego traktowania w szkole.

           

          Informacja o wejściu w życie KRT w naszej szkole oraz treści jego zapisów będzie upowszechniana wśród społeczności szkolnej - kadry pedagogicznej, pracownic
          i pracowników szkoły, uczniów i uczennic oraz rodziców/ prawnych opiekunów:

          1. Na stronie internetowej szkoły.
          2. Podczas zebrań rady pedagogicznej.
          3. Podczas zebrań z rodzicami i spotkań z Radą Rodziców.
          4. Podczas godzin wychowawczych.
          5. W ramach współpracy wychowawców klasowych z uczniami oraz rodzicami/ prawnymi opiekunami.

          Zagnańsk, 31.08. 2015 r.