• NAUCZYCIELE TON

• NAUCZYCIELE TAJNEJ ORGANIZACJI NAUCZYCIELSKIEJ, KTÓRZY PRACOWALI NA TERENIE ZAGNAŃSKA W LATACH

1939 – 1945

KS. JAN KURCZAB

Był proboszczem parafii Zagnańsk od 1940 roku. W okresie okupacji był inicjatorem utworzenia tajnych kompletów w zakresie gimnazjum na terenie gminy Zagnańsk. Uczył religii, języka łacińskiego, języka francuskiego, języka niemieckiego.

WŁADYSŁAW BOSZCZYK

Kierownik Szkoły w Zagnańsku – Chrustach w latach 1919 – 1946. Utrwalał wartości narodowe opierając się na folklorze świętokrzyskim. W ramach działania jawnej szkoły w okresie okupacji nauczał literatury i historii, a jako kierownik szkoły, tak prowadził dokumentację, aby ukrywać młodzież zagrożoną wywiezieniem na przymusowe roboty do Niemiec.

KAMILA KOWALSKA

Od 1933 roku pracowała w szkole powszechnej w Zagnańsku – Chrustach. Była jednym z twórców tajnych kompletów, na których uczyła języka polskiego i historii. Po wojnie kontynuowała swoją pracę nauczycielską. Zmarła w 1954 roku. Została pochowana na cmentarzu w Zagnańsku.

ZOFIA JODŁOWSKA

Nauczycielka Gimnazjum i Liceum im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Na tajnych kompletach wykładała język polski.
          Z powodu żydowskiego pochodzenia ukrywała się w leśniczówce na Terenia Zagnańska. Zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach w ostatnich dniach wojny.

PROF. JAN BOGUMIŁ SOKOŁOWSKI

Przesiedlony z Poznańskiego. Na tajnych kompletach wykładał przyrodę i geografie. W kwietniu 1945 roku wrócił do Poznania i objął stanowisko docenta w zakładzie Anatomii Porównawczej i Biologii Uniwersytetu Poznańskiego. Autor prac o ssakach, ptakach i motylach.

PROF. ADAM MIĘTUS

Przesiedlony z Poznańskiego zamieszkał w Kielcach. Uczył na tajnych kompletach języka łacińskiego i matematyki. Po wojnie został nauczycielem w Liceum Ogólnokształcącym im S. Żeromskiego w Kielcach. Zmarł w 1973 roku.

INŻ. BOLESŁAW PLENKIEWICZ

Przesiedlony z  Poznańskiego. Na tajnych kompletach uczył matematyki, fizyki i chemii.

ZOFIA MAKAREWICZ

Uczyła języka polskiego.

MIECZYSŁAW NOWACKI

Uczył fizyki i matematyki. Po wojnie został aresztowany i spędził kilka lat w więzieniu.

IRENA DORYNEK

Prowadziła tajne nauczanie na poziomie szkoły powszechnej. Jako nauczycielka w Zagnańsku – Chrustach pracowała od 1926 roku. W czasie okupacji ukrywała w domu część księgozbioru bibliotecznego oraz sztandar szkoły. W zawodzie nauczyciela pracowała 40 lat. Zmarła w 1986 roku. Została pochowana na cmentarzu w Zagnańsku.

MARIA GERMAN

W Zagnańsku – Chrustach pracowała od 1936 roku. Na tajnych kompletach wykładała język niemiecki. Zmarła w czasie okupacji w Dąbrowie koło Kielc.

BOLESŁAW GERMAN

Nauczyciel publicznej szkoły w Dąbrowie, pow. i woj. kieleckie. Został aresztowany przez policję niemiecką i zesłany do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu – Brzezince. Tam zginął zamordowany 19 lipca 1942 roku.

S. KRUPA

Był nauczycielem matematyki na tajnych kompletach.

ANNA KOWALCZYKOWA

STEFANIA KUZOWARSKA