• KRONIKA SZKOLNA O TAJNYM NAUCZANIU

• Tajne nauczanie.

Z Kroniki Szkoły Powszechnej w Zagnańsku z lat 1936 – 1967.

W czasie okupacji niemieckiej na terenie Zagnańska przebywało dużo młodzieży miejscowej, jak również wysiedlonej z Poznańskiego, która była w tym wieku, w którym powinna uczęszczać do szkół średnich, a szkoły średnie poza szkołami zawodowymi były nieczynne.

W roku szkolnym 1940/1941 zorganizował tajne nauczanie na terenie Zagnańska miejscowy proboszcz ks. Kurczab Jan. Tajne nauczanie prowadzone było z zakresu gimnazjum ogólnokształcącego. W roku szkolnym 1940/41 uczyło się w tajnych kompletach 14 uczniów, w r. 1941/42 15 uczniów, w r. 1942/43 28 uczniów, w r. 1943/44 48 uczniów, w r. 1944/45 33 uczniów. Tajne nauczanie prowadzili: ks. Kurczab Jan, prof. Miętus Adam wysiedlony z Poznania, Kowalska Kamila nauczycielka szkoły powszechnej w Zagnańsku, dr Jan Sokołowski – docent uniwersytetu poznańskiego, inż. Plenkiewicz Bronisław, p. Kubicka Zofia, p. Kuroszowa Stefania, p. Strońska Alina.

Lekcje odbywały się w mieszkaniach prywatnych we wszystkie dni tygodnia o ile nie było „łapanek” lub nie zawitała do Zagnańska żandarmeria niemiecka. Na lekcje przybywali uczniowie przeważnie bez podręczników, a zeszyty przynosili pod bluzkami. Każdego roku odbywały się egzaminy przed członkami Komisji Egzaminacyjnej, którzy przybywali z Kielc. Egzaminy odbywały się na plebanii, w mieszkaniu dra Urbanowskiego Albina, w mieszkaniu nauczycielki Kamili Kowalskiej i w mieszkaniu p. Króla Józefa.

Młodzież pracowała chętnie z myślą, że pracuje dla przyszłej wolnej Polski.