• Sztandar szkoły

• HISTORIA SZTANDARU

6 maja 1934 roku poświęcono pierwszy sztandar publicznej szkoły powszechnej w Zagnańsku. Wyhaftowany on został przez panią Zofię Hiblową z Bartkowa. Towarzyszył wszystkim ważnym uroczystościom szkolnym aż do II wojny światowej.

W okresie okupacji sztandar został ukryty przed Niemcami. Mieszkańcy słusznie obawiali się, że zostałby on zniszczony. Tego trudnego zadania podjęła się jedna z nauczycielek szkoły, pani Irena Dorynek, zdając sobie sprawę z tego, że odnalezienie go przez Niemców może skończyć się dla niej śmiercią lub zesłaniem do obozu koncentracyjnego.

Po zakończonej wojnie w 1945 roku sztandar jednak nie powrócił do swego przedwojennego zadani reprezentowania społeczności szkolnej. Pozostawał w ukryciu tym razem w obawie przed władzami komunistycznymi, które próbowały pozbyć się wszystkiego, co miało jakikolwiek związek z II Rzeczpospolitą.

Ta sytuacja trwała aż do 3 maja 1990 roku. W tym dniu ówczesna pani dyrektor Janina Pajdo przekazała sztandar społeczności szkolnej. Od tego dnia uczestniczy on w każdej ważnej uroczystości.

W dniu 9 listopada 1999 roku szkoła otrzymała nowy sztandar, który jest symbolem szkoły i towarzyszy nam w ważnych uroczystościach. Wyhaftowany on został przez panią Barbarę Marcinkowską na wzór poprzedniego z roku 1934.

Wprowadzenie do szkoły nowego sztandaru podyktowane było obawą, że w wyniku użytkowania stary sztandar może ulec zniszczeniu.

Obecnie stary sztandar prezentowany jest tylko w czasie wyjątkowych uroczystości, np. w dniu Święta Szkoły.

Więcej informacji na temat pierwszego sztandaru szkoły można znaleźć w Kronice Szkoły Powszechnej w Zagnańsku, która została udostępniona na stronie internetowej naszej szkoły. (Rok szkolny 1933/34.)

Zdjęcia z uroczystości przekazania szkole sztandaru w 1934 r. oraz poświęcenia nowego w 1999 r. można obejrzeć w Albumie fotograficznym w zakładce Sztandar szkoły.