• Niezwykła lekcja języka polskiego

          • Harry Potter, Hermiona Granger oraz Ron Weasley to bohaterowie powieści fantazy, gdzie rzeczywistość przeplata się ze światem magii. Ich przygody fascynują wielu młodych ludzi na całym świecie.
            Fanów tego nietypowego świata możemy spotkać również w naszej szkole. Uczniowie klasy szóstej, pod kierunkiem pani Weroniki Lasoty, przygotowali nietypową lekcję języka polskiego. Na podsumowanie omawianej lektury zaprezentowali stroje czarodziejów oraz przygotowali mikstury i eliksiry wprost ze świata Hogwartu. Zajęcia wprawiły szóstoklasistów w dobry nastrój, przenosząc ich w świat Szkoły Magii i Czarodziejstwa. Wszyscy uczniowie zasługują na pochwałę za swoją kreatywność i zaangażowanie w przygotowanie nietypowej lekcji języka polskiego.

             

            Weronika Lasota

          • Sukcesy uczniów naszej szkoły

          • W ramach XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek czytelnicy biblioteki szkolnej wzięli udział w konkursie literacko – plastycznym pod hasłem „Pędzlem i piórem”. Uczniowie wykonali prace plastyczne do wybranych utworów Marii Konopnickiej.
            W związku z przypadającą w maju 180. rocznicą urodzin Marii Konopnickiej – poetki, pisarki, tłumaczki, publicystki epoki pozytywizmu oraz działaczki społecznej – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej.
            Na konkurs zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Samsonowie wysłaliśmy 14 prac, w tym trzy przygotowane przez uczniów z Ukrainy uczących się w naszej szkole.
            W grupie wiekowej 7 – 12 lat II miejsce zdobyła uczennica Patrycja Kopeć – kl. V, a wyróżnienie otrzymała praca, której autorem jest uczeń Nazar Starovetsky – kl.V.
            W grupie wiekowej 13 lat i więcej  I miejsce zdobyła uczennica Wiktoria Haba – kl. VIII.
            Nagrody i wyróżnienia wręczali dyrektor GBP w Samsonowie p. Anna Kapciak i wicewójt Gminy Zagnańsk p. Stanisław Stępień.
            Organizatorzy podkreślili, że w ocenie nadesłanych prac komisja konkursowa brała pod uwagę walory artystyczne, estetykę ich wykonania, pracochłonność, samodzielność i pomysł, a wszystkie ilustracje były na bardzo wysokim poziomie.
            Uroczyste wręczenie nagród uświetnił występ wokalny absolwentki naszej szkoły uczennicy Karoliny Grabki.

            Gratulujemy zwycięzcom.

            Roman Piskulak


          • Rajd rowerowy "Odwiedzamy miejsca pamięci w gminie Zagnańsk"

          • 9 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w rajdzie rowerowym będącym  realizacją przedsięwzięcia  Społecznego Komitetu „Pamiętamy o Westerplatczykach”. Organizatorzy to: Delegatura IPN w Kielcach i Świętokrzyski Kurator Oświaty. Patronatem honorowym akcję objęli Minister Obrony Narodowej oraz Minister Edukacji i Nauki.

            Idea projektu polegała na odwiedzeniu grobów żołnierzy walczących na Westerplatte w 1939 r. Przy każdym została umieszczona tabliczka informująca, która szkoła opiekuje się danym miejscem. Nasza placówka przejęła opiekę nad mogiłą Jana Korusa pochodzącego z Kajetanowa,  pochowanego na cmentarzu parafialnym w Zagnańsku. Uczniowie, dyrektor szkoły Marta Majkowska oraz nauczyciele: M. Garecka, W. Lasota, R. Piskulak na pomniku bohatera umieścili tabliczkę z napisem: „Tobie Polsko/ wrzesień 1939 r. Grób Westerplatczyka/ opiekę sprawuje Szkoła Podstawowa nr 1 im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Zagnańsku”. Zebrani wysłuchali informacji na temat Jana Korusa przygotowanej przez Romana Piskulaka. Uczniowie złożyli znicz, oddając hołd bohaterowi naszej Małej Ojczyzny.

            Legionista Jan Korus pochodził z Kajetanowa gmina Samsonów (obecnie gmina Zagnańsk). Urodził się 25 sierpnia 1915 r. W 1938 rozpoczął służbę w  4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. W marcu 1939 r. został skierowany na Westerplatte, co było  wyróżnieniem ze strony dowództwa za wzorową służbę, ponieważ wyznaczając skład załogi, kierowano się wysokim morale, patriotyzmem i doskonałym wyszkoleniem bojowym kandydata. Służbę na Westerplatte rozpoczął 5 kwietnia, pełniąc funkcję trębacza. Brał udział w obronie składnicy. Po kapitulacji trafił do niewoli niemieckiej i został osadzony w Stalagu I A (nr jeńca 2206). 10 grudnia 1940 r. przeniesiony do Stalagu XXI A. Po wojnie powrócił do kraju. Zmarł w 1954 roku i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Zagnańsku. W 1958 roku odznaczony pośmiertnie orderem Virtuti Militari, który odebrała żona.

            Jednym z celów rajdu było także odwiedzenie miejsc pamięci związanych z działaniami wojennymi na ziemi zagnańskiej we wrześniu 1939 r. Uczestnicy wyprawy poznali historię walk na terenie Zagnańska i złożyli znicze przy pomnikach w Kajetanowie i Lekominie. Na cmentarzu parafialnym znicze zapalono również na zbiorowej mogile żołnierzy polskich poległych we wrześniu 1939 r. w bitwie pod Zagnańskiem i Kajetanowem, na grobach Wacława Sirugi i nieznanego żołnierza oraz porucznika rezerwy Stefana Klimczyka. Oddano także hołd nauczycielkom uczącym w tajnym gimnazjum działającym w Zagnańsku w okresie II wojny światowej: Kamili Kowalskiej i Irenie Dorynek.

            Dla uczestników rajdu była to niezwykła lekcja historii i patriotyzmu.

            Roman Piskulak

            Zdj. Magdalena Garecka

          • Majowe rocznice

          • W tym roku szkolnym obchody 231. rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja miały nieco innych charakter. Starsi uczniowie pod opieką wychowawców udali się na rajd pieszy do dębu „Bartka”. Celem tej wyprawy było przybliżenie uczestnikom rajdu historii naszej Ojczyzny ze szczególnym uwzględnieniem powstania pierwszej polskiej konstytucji. Nie mogło również zabraknąć legend związanych z Zagnańskiem i sędziwym „Bartkiem”.
            W nawiązaniu do Dnia Flagi, który obchodzony jest 2 maja, uczniowie utrwalili swoją wiedzę o symbolach narodowych.
            Jednym z ostatnich elementów wyprawy było zaprezentowanie scenki nawiązującej do legendy o tym, jak to zbój grasujący w świętokrzyskich lasach próbował zniszczyć młodziutkiego „Bartka”.
            Rajd okazał się super pomysłem na spędzenie czasu w pięknych okolicznościach zagnańskiej przyrody, poznając wiele ciekawych opowieści dotyczących naszej Ojczyzny.
            W czasie, gdy starsi uczniowie rozmawiali o ważnych majowych rocznicach w cieniu dębu „Bartka”, ich młodsi koledzy wykonali ilustracje i kolorowanki nawiązujące do symboli narodowych.
            W Święto Konstytucji 3 Maja społeczność szkoły wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział w gminnych obchodach 231. rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji.