• Na tropach nauki – Mikołaj Kopernik i jego odkrycia

• Tym razem w ramach projektu edukacyjnego Staropolskiej Akademii Kopernikańskiej dla najmłodszych „Na tropach nauki – Mikołaj Kopernik i jego odkrycia” dzieci z grupy „0a” uczestniczyły w kursie „Choinka dla Mikołaja Kopernika”. Przez cały grudzień brały udział w wyzwaniach „Kopernikańskiego Turnieju Choinkowego”. Wykonywały zadania arytmetyczne, rozwijające logiczne myślenie oraz kreatywność i doskonalące umiejętność kodowania. Dzięki temu poszerzyły wiedzę na temat samego uczonego oraz zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem. Wykonały także piękne choinki, które ozdobiły salę przedszkolną.

Kornelia Momot

Wychowawca oddziału przedszkolnego 0a

• Podsumowanie zbiórki plastikowych nakrętek

• Plastik to jeden z najgorszych wynalazków człowieka – bardzo zanieczyszcza środowisko, przyczynia się do niszczenia bezcennych siedlisk przyrodniczych (zwłaszcza w morzach i oceanach) oraz jest bezpośrednią lub pośrednią przyczyną wymierania wielu gatunków zwierząt. Do tego rozkłada się nawet kilkaset lat, uwalniając toksyczne związki.
            Swoistym antidotum na nadmiar tego surowca może być recykling. Dlatego uczniowie naszej szkoły postanowili włączyć się w akcję poskramiania plastiku w bardzo prosty,  ale skuteczny sposób: zbierając plastikowe nakrętki z butelek typu PET. W trakcie dwumiesięcznej akcji udało się zgromadzić ponad 200 kilogramów takich nakrętek, które teraz zyskają nowe życie. Naturalnie nie mogło zabraknąć nagród, upominków i pamiątkowych dyplomów.

W grupie klas młodszych (0 – III) pierwsze miejsce zdobyła Nel Korus z klasy 0b, która dostarczyła aż 43 kg nakrętek. Wyróżnienie otrzymała Małgorzata Górzyńska, również z klasy 0b (prawie 40 kg nakrętek). W grupie klas starszych (IV – VIII) rekordzistką okazała się Amelia Kmieć z klasy VI. Udało jej się zebrać ponad 15 kg plastikowego surowca.

Ponadto drobne upominki dostali wszyscy uczestnicy akcji. Przy okazji nagrody powędrowały też do laureatów ubiegłorocznego konkursu plastycznego dotyczącego uzależnień, czyli Mai Cieślik z klasy VII oraz Zygmunta Sabata z klasy V. Pani dyrektor wręczyła im przygotowane przez gminę Zagnańsk kalendarze zilustrowane zwycięskimi pracami dzieci.

Serdecznie dziękujemy młodym ekologom, którzy po raz kolejny udowodnili, że los Błękitnej Planety nie jest im obojętny!

Rafał Okła

• Jasełka Bożonarodzeniowe

• Boże Narodzenie to magiczny czas, wyczekiwany przez dzieci i dorosłych, kiedy to ludzie zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie klasy I przygotowali i przedstawili Jasełka Bożonarodzeniowe. Mali aktorzy przybliżyli zebranym najważniejsze wydarzenia towarzyszące narodzinom Jezusa. Ich występ przeplatały kolędy w wykonaniu chóru szkolnego.
            Harcerze z 27. DH im. T. Kościuszki wraz z druhem Sławomirem Biernatem oraz druhną Barbarą Milcarz przekazali społeczności szkolnej Betlejemskie Światło Pokoju.

W tym pięknym wydarzeniu uczestniczyła cała społeczność szkolna oraz rodzice i dziadkowie naszych uczniów.

Pani dyrektor Marta Majkowska podziękowała uczniom oraz nauczycielom, pani Bogusławie Misterkiewicz i pani Dorocie Sabat, za przygotowanie Jasełek.

W tym dniu społeczność szkolna pożegnała wieloletniego pracownika naszej szkoły, panią Teresę Gała, która każdego dnia dbała o kuchnię szkolną.

• Najpiękniejsza sala

• Konkurs na najpiękniej udekorowaną sale lekcyjną rozstrzygnięty.

W okresie przedświątecznym odbył się w naszej szkole konkurs na Najpiękniej Udekorowaną Salę Lekcyjną.

Wszyscy uczniowie pracowali do ostatniej chwili, aby pięknie i pomysłowo ozdobić swoje sale. Najlepsze i najpiękniejsze było to, że w naszej szkole zrobiło się bardzo świątecznie. Wyniki konkursu ogłoszone zostały 21 grudnia. Tego dnia wręczone zostały również drobne upominki, ufundowane prez Radę Rodziców.
            Pierwsze miejsce zajęła klasa II z wychowawczynią Panią Elżbietą Ślewą.
            Drugie miejsce - klasa III z wychowawczynią Panią Agnieszką Dziwoń.
            Trzecie miejsce otrzymują ex aequo: klasa VI z wychowawcą Panią Magdalena Garecką oraz klasa VII z wychowawcą Panią Dorotą Sabat.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów i ciekawych pomysłów.

Organizatorem konkursu był Samorząd Uczniowski.