• Przedszkolaki dla swoich Rodziców

          • Dzień Mamy i Taty to jedno z najpiękniejszych świąt w kalendarzu. 26 maja najmłodsze dzieci zaprosiły do szkoły swoich rodziców, aby zaprezentować im swoje talenty. Przedszkolaki dały z siebie wszystko pięknie deklamując wiersze i śpiewając piosenki dla swoich najdroższych gości.
            W ostatniej części akademii wystąpiła Zeróweczka z grup B prezentując układ taneczny do piosenki Sanah "Nic dwa razy się nie zdarza".
            Wzruszeni i szczęśliwi rodzice nagrodzili swoje pociechy burzliwymi brawami.
            Na zakończenie dzieci obdarowały swoich rodziców samodzielnie
            wykonanymi upominkami.

          • Podsumowanie konkursu „Zaczęło się na Westerplatte…”

          • Nasza szkoła wzięła udział w międzyszkolnym konkursie multimedialno - plastycznym „Zaczęło się na Westerplatte…”. Zadaniem uczniów klas 4 – 6 było wykonanie pracy plastycznej, natomiast uczniowie klas 7 – 8 mieli przygotować prezentację multimedialną w programie Power Point. W obu kategoriach należało przedstawić wydarzenia września 1939 r., obronę Westerplatte lub zaprezentować wybraną sylwetkę bohatera okresu II wojny światowej.
            W pierwszej z wymienionych kategorii (praca plastyczna) wyróżnienie otrzymała uczennica z klasy VI Maja Cieślik. Opiekun: Roman Piskulak
            W kategorii klas 7 – 8 uczennice Lena Rybus oraz Nadia Rzepka zajęły III miejsce. W przygotowanej prezentacji ukazały one sylwetkę jednego z obrońców Westerplatte – Jana Korusa. Opiekun: Magdalena Garecka.

            Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród miało miejsce w piątek 19 maja 2023 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach.

            Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 12 im. Bohaterów Westerplatte w Kielcach pod patronatem Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Muzeum Historii Kielc oraz Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty.

            Gratulujemy uczennicom sukcesów i życzymy dalszych osiągnięć.

             

            Więcej na temat konkursu
            https://kielce.ipn.gov.pl/kie/aktualnosci/185095,Rozstrzygniecie-konkursu-Zaczelo-sie-na-Westerplatte-Kielce-19-maja-2023-r.html

            Magdalena Garecka

          • Tydzień Bibliotek w naszej szkole

          • Tydzień Bibliotek  to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy prowadzona od 8 do 15 maja. Zainicjowało ją w 2004 r. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
            Tegoroczna, dwudziesta edycja odbywała się pod hasłem:  „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”.

            Sztuka przemawiania.
            Ważnym elementem edukacji jest opanowanie sztuki retoryki, czyli umiejętności przemawiania, przekonywania, argumentowania i wyrażania własnego zdania, dlatego jednym z elementów tegorocznych obchodów było przygotowanie prezentacji: Tę książkę warto przeczytać!
            Pod takim hasłem uczniowie klasy IV zachęcali swoje koleżanki i swoich kolegów do przeczytania konkretnych książek - baśni i legend. Wszyscy wykonali również piękne ilustracje do wybranych utworów.

            W świecie mitów.
            Uczniowie klasy 5 przygotowali interesujące prezentacje postaci z mitologii greckiej i przedstawili je swoim rówieśnikom. Nie zabrakło ciekawych strojów oraz atrybutów poszczególnych bogów i bogiń.

             

            Przygotował: Roman Piskulak

          • Jesteśmy w szachowej czołówce województwa

          •  

            „Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni” 
            Paul Morphy

            Nasza szkoła brała udział w szachowych zmaganiach w III Świętokrzyskiej Międzyszkolnej Lidze Szachowej.  Szkolne koło szachowe wystawiło drużyny w dwóch grupach wiekowych:

            Grupa I - uczniowie klas I – III: Filip Haba, Aleksander Rzepka, Marcin Górzyński.

            Grupa II - uczniowie klas IV – VI: Krystian Zapała, Nikodem Skrzyniarz, Maksymilian Salwa, Jakub Kuliński.

            Rywalizacja  polegała na rozegraniu online sześciu turniejów po siedem partii każdy. Ostateczne wyniki plasują naszą szkołę w czołówce województwa świętokrzyskiego.
            Grupa I zakończyła rywalizację drużynową na trzecim miejscu, a uczniowie indywidualnie zajęli miejsca: Filip Haba – 5., Marcin Górzyński – 12., Aleksander Rzepka – 22.
            Grupa II zakończyła rywalizację drużynową na 14. miejscu, najlepszy wynik indywidualny uzyskał uczeń Maksymilian Salwa, zajmując 24. miejsce.

            Podsumowaniem rywalizacji był rozegrany 13 maja turniej finałowy, na który zaproszono po 40 najlepszych zawodników z każdej grupy wiekowej, w tym znakomitym gronie znaleźli się nasi reprezentanci. Wyniki uczniów naszej szkoły. W grupie I: Aleksander Rzepka – 8. miejsce, Filip Haba – 9. miejsce, Marcin Górzyński – 17. miejsce. W grupie starszej uczeń Jakub Kuliński zajął 15. miejsce.   

            Gratulujemy uczniom sukcesów i życzymy dalszych osiągnięć w rywalizacji szachowej.

            Roman Piskulak

            Opiekun szkolnego koła szachowego

          • Bieg Kościuszkowski

          • 5 maja odbył się Bieg Kościuszkowski upamiętniający bohatera i patrona 27 DH działającej przy naszej szkole. Trasa biegu to 5,5 km Wystartowało 27 uczestników: zuchy, harcerze oraz uczniowie od klasy II do VII.
            Zasadniczym celem biegu była promocja drużyny oraz upamiętnienie jej bohatera, Tadeusza Kościuszki. Wydarzenie było też doskonałą formą do uczczenia świąt majowych: Święta Pracy, Dnia Flagi oraz święta Konstytucji 3 maja. To również doskonała forma popularyzacji zdrowego trybu życia oraz eliminowanie barier w związku z dniem Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością. W ramach integracji międzypokoleniowej, dzieci – rodzice, w biegu wystartowały mamy naszych harcerzy: pani Monika Zagnińska Rybus i pani Joanna Bazela - Wrona . Podsumowując Bieg Kościuszkowski, pani Marta Majkowska, dyrektor szkoły pogratulowała uczestnikom udziału w wydarzeniu oraz wręczyła im pamiątkowe medale.

            Dziękujemy uczestnikom rajdu i zapraszamy do kolejnej edycji.


            Koordynatorzy biegu
            Aneta Kuc
            phm. Sławomir Biernat drużynowy 27 DH

          • Powiatowe i gminne konkursy przyrodnicze

          • W kwietniu uczniowie klas IV – VI wzięli udział w dwóch konkursach przyrodniczych. Pierwszy z nich, pod hasłem „Geologiczne zakątki powiatu kieleckiego w obiektywie”, polegał na wykonaniu fotografii przedstawiających najciekawsze stanowiska geologiczne naszego regionu (np. skałki, jaskinie, kamieniołomy, gołoborza). Prace były interesujące, różnorodne i dowiodły ponad wszelką wątpliwość, że przyroda nieożywiona, ujęta w kadry tak znamienitych młodych artystów, jawi się jako żywa.

            Drugi konkurs, tym razem organizowany przez Wójta Gminy Zagnańsk pod nazwą „Karmnik dla ptaków”, polegał – co nietrudno wydedukować – na samodzielnym wykonaniu karmnika naturalnej wielkości. Ten zaś musiał być sporządzony z materiałów ekologicznych i zdatny do użytku na zewnątrz, nawet w deszczu czy śniegu. Również w tym przypadku dzieci nie zawiodły, dostarczając wiele ciekawych projektów. Do II etapu konkursu wybrana została praca Mieszka Salwy, ucznia klasy IV.

            Jesteśmy wdzięczni wszystkim uczestnikom. Trzymamy za Was kciuki!

            Rafał Okła

            Koordynator

          • Obchody Dnia Ziemi

          • Ostatni tydzień kwietnia bez wątpienia należał do młodych ekologów z klasy IV. Z okazji Dnia Ziemi uczniowie, wspomagani przez wychowawcę, Rafała Okłę, przygotowali ciekawe prezentacje dotyczące ochrony przyrody i środowiska. Wykazali się przy tym aktorsko, wcielając się w nowe dla siebie role.

            Po krótkiej prezentacji koordynatora głos zabrała prof. dr hab. Weronika Zapała, specjalistka ds. ochrony wód. Przybliżyła słuchaczom problemy wynikające z niewłaściwego gospodarowania ograniczonymi zasobami wody pitnej. Wskazała na postępujące zanieczyszczenie rzek, jezior i wszechoceanu oraz zaproponowała rozwiązania, które każdy może zastosować w praktyce, by uchronić planetę i nas samych przed hydrologiczną suszą.

            Kolejnym prelegentem okazał się być specjalista ds. ochrony powietrza, klimatolog, prof. dr hab. Dawid Waniak. Profesor Dawid, prawdziwy znawca tematu, objaśnił, czym jest smog, jak powstaje efekt cieplarniany, i dlaczego kwaśne deszcze stopniowo niszczą miejską architekturę.

            Ostatni mówca, znany i szanowany specjalista ds. gospodarowania odpadami, prof. dr hab. inż. Henryk Wesołowski, odpowiedział słuchaczom na pytanie „Czy odpady to same straty?”. Jak łatwo się domyślić, odpowiedź była przecząca – wystarczy nieco samodyscypliny, by segregacja i recykling tchnęły w stare szkła czy plastiki zupełnie nowe życie. Profesor poruszył również ważki temat oszczędzania żywności.

            Spotkania, przygotowane oddzielnie dla klas młodszych i starszych, zakończyły się krótkimi quizami ekologicznymi, oczywiście z nagrodami. Potem najodważniejsi wylosowali dla siebie proekologiczne postanowienia, w których postarają się wytrwać jak najdłużej oraz, mamy nadzieję, zachęcą do podobnych postanowień rodzinę, koleżanki i kolegów.

            Tymczasem, z okazji Dnia Ziemi, życzmy naszej planecie 100 miliardów lat!

            Rafał Okła

            Koordynator

          • 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

          • 28 kwietnia świętowaliśmy w naszej szkole 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Z tej okazji uczniowie klas IV - VIII przygotowali i przedstawili uroczystą akademię, w której przybliżyli zebranym historię uchwalenia Ustawy Rządowej z 3 maja 1791 r. Zakończeniem części artystycznej był polonez w wykonaniu uczniów klas I – III oraz taniec przedszkolaków z grupy 0b.

            Szkolne obchody 232.rocznicy uchwalenia konstytucji przygotowały panie: Weronika Lasota, Dorota Sabat, Bogusława Misterkiewicz oraz Beata Adamiec.

          • Czuję się bezpiecznie

          • "Czuję się bezpiecznie" - takie hasło przyświecało uczniom klas "0b", I i II, którzy odwiedzili Państwową Straż Pożarną w Kielcach w dniu 26 kwietnia.
            Dzieci dowiedziały się, jak ważny jest moment, w którym zdecydują się pomóc osobie poszkodowanej. W jaki sposób przystąpić do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej jednocześnie dbając o bezpieczeństwo swoje i osoby poszkodowanej, jak poprawnie wezwać pomoc i jak przystąpić do resuscytacji. Odpowiedzi na te trudne pytania dzieci otrzymały w salce edukacyjnej "Ognik" PSP w Kielcach, gdzie obserwowały prawidłowo wykonywane czynności pomocy przedmedycznej. Wybrane osoby mogły nauczyć się krok po kroku, jak właściwie jej udzielać.
            Oprócz nauki prawidłowej pomocy przedmedycznej, uczniowie dowiedzieli się, jak reagować na różne niebezpieczeństwa w domu, jak postąpić w niebezpiecznych sytuacjach, np., gdy zapali się patelnia, w jakiej pozycji opuścić zadymione pomieszczenie.
            Na koniec spotkania dzieci mogły obejrzeć sprzęt, którego strażacy używają na co dzień, mogły wsiąść do wozu i zobaczyć zjazd na rurze.

            Z okazji zbliżającego się Dnia Strażaka dzieci złożyły dzielnym druhom życzenia tyle samo powrotów ile wyjazdów z niebezpiecznych akcji oraz podziękowały za serdeczne przyjęcie. 

            Beata Adamiec