• Obchody Święta Drzewa

          • Październik to wyjątkowy miesiąc, malowany złotym słońcem i wypełniony kolorami jesieni. Wielka w tym zasługa brzóz, dębów, klonów, topoli i wielu innych drzew, które na pożegnanie lata przywdziewają swe najlepsze stroje. Taka aura zachęca do wypoczynku na świeżym powietrzu, a obchody Święta Drzewa stanowią ku temu doskonały pretekst.

            Dlatego we wtorek, 18 października, dzieci z klas od IV do VIII postanowiły skorzystać z gościnności Nadleśnictwa Zagnańsk i wybrały się na ognisko. Pani Iwona Karyś-Szostek przygotowała dla nich nie tylko doskonałe miejsce, ale również moc wrażeń i atrakcji. Szkoła zapewniła prowiant oraz napoje, zaś uczniowie zadbali o dobre humory, które towarzyszyły im przez cały czas. I nic dziwnego! Zaraz po posiłku mogli zapoznać się z ciekawie urządzoną ścieżką dydaktyczną, wzięli udział w akcji sadzenia młodych dębów nadzorowanej przez p. Romana Piskulaka, a następnie spotkali się oko w oko z bohaterskim Axelem i jego opiekunami. Doświadczeni strażnicy leśni, panowie Robert Szczykutowicz i Piotr Jaros, opowiadali zajmująco o swojej pracy i niezwykłym pupilu – długowłosym owczarku niemieckim, który w straży służy już przeszło dziesięć lat. Pokaz tresury zrobił na wszystkich bardzo duże wrażenie. Warto też nadmienić, że na koniec dzieci i opiekunowie otrzymali od organizatorów pamiątkowe gadżety, które z pewnością przydadzą się w szkole i w trakcie kolejnych emocjonujących wypraw.

            Tymczasem serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Zagnańsk za to niezapomniane spotkanie!

            Rafał Okła

          • Światowy Dzień Drzewa

          • Z okazji Światowego Dnia Drzewa uczniowie klas I-III wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez Technikum Leśne w Zagnańsku oraz Nadleśnictwo Zagnańsk. Podczas warsztatów prowadzonych przez starszych kolegów, dzieci miały okazję poznać różne rodzaje drzew i egzotycznych roślin oraz ich przeznaczenie. Mogli także zobaczyć zwierzęta i ptaki zamieszkujące nasze lasy, jak również poznać życie i zwyczaje owadów.
            Dużym zainteresowaniem cieszyły się odwiedziny w ptasim azylu, możliwość obcowania z drapieżnymi ptakami oraz poznanie sposobów opieki nad nimi.
            Kolejnym miejscem, które dzieci odwiedziły tego dnia było Nadleśnictwo Zagnańsk, gdzie pani Iwona Karyś – Szostek oprowadziła uczniów ścieżką edukacyjną „Tajemnice lasu”, w ciekawy sposób opowiadając o życiu jego mieszkańców.
            Pełen wrażeń dzień zakończył się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

            Dzieci i nauczyciele serdecznie dziękują uczniom i pracownikom Technikum Leśnego, panu Maciejowi Kołodziejczykowi oraz pracownikom Nadleśnictwa Zagnańsk za ciepłe przyjęcie i ciekawą lekcję przyrodniczą, która pozwoliła im zagłębić tajniki otaczającego świata.

          • Dystrybucja preparatu stabilnego jodu w sytuacji wystąpienia zdarzenia radiacyjnego

          • Zgodnie z decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji do samorządów w całej Polsce przekazane zostały tabletki z jodkiem potasu. Podejmowane działania to standardowa procedura stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

            Informujemy, że w obecnej chwili nie występuje żadne zagrożenie radiacyjne, zaś sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego, kto będzie tego potrzebował.

            Jeżeli dojdzie do zdarzenia radiacyjnego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poda komunikat w mediach ogólnopolskich i lokalnych. Dopiero wówczas rozpocznie się dystrybucja tabletek z jodkiem potasu. W przypadku zagrożenia skażeniem radiacyjnym będą one wydawane mieszkańcom Gminy Zagnańsk w siedmiu punktach rozmieszczonych na terenie gminy:

            1. Samorządowy Zespół Ośrodków Zdrowia w Zagnańsku - ul. Spacerowa 8 B.

            2. NZOZ „Nasza Przychodnia” Elżbieta Beska-Mróz - Samsonów 24.

            3. Zespół Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku - ul. Turystyczna 59.

            4. Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Samsonowie - Samsonów 24.

            5. Szkoła Podstawowa w Kajetanowie - Zabłocie 1.

            6. Szkoła Podstawowa Nr 1 w Zagnańsku - Chrusty 60.

            7. Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Tumlinie – Tumlin Węgle ul. Grodowa 2.

            Obecnie Urząd Gminy nie wydaje tabletek z jodkiem potasu.

            Kiedy należy przyjmować tabletki z jodkiem potasu?

            Przyjęcie tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem, blokując wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu oraz zapobiega jego gromadzeniu. Aby zapewnić odpowiednią ochronę, lek należy przyjąć niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb o wystąpieniu skażenia radiacyjnego (najlepiej w ciągu 2 godzin). Podanie leku do 8 godzin po wystąpieniu skażenia nadal jest korzystne.

            Tabletki z jodkiem potasu znajdują zastosowanie w przypadku potwierdzonego skażenia radioaktywnego. Nie można ich przyjmować profilaktycznie i na własną rękę, bo można sobie zaszkodzić. Nieuzasadnione przyjmowanie jodku potasu może skutkować niedoczynnością tarczycy, nadczynnością tarczycy, podrażnieniem układu pokarmowego czy reakcjami alergicznymi.

            Zgodnie ze wskazaniami medycznymi preparat jodku potasu przeznaczony jest dla osób do 60 roku życia.

            Dawkowanie tabletek jodowych w poszczególnych grupach

            • Noworodki i niemowlęta do 1 miesiąca życia -¼ tabletki (12,5 mg jodu)

            • Dzieci od 1 miesiąca do 3 lat - ½ tabletki (25 mg jodu)

            • Dzieci od 3 lat do 12 lat - 1 tabletka (50 mg jodu)

            • Dorośli (do 60 lat) i dzieci powyżej 12 lat - 2 tabletki (100 mg jodu)

            • Kobiety w ciąży i karmiące piersią - 2 tabletki (100 mg jodu)


              Przeciwwskazania

            • uczulenie na jodek potasu

            • nadczynność tarczycy

            • zaburzenia naczyń krwionośnych (zapalenie naczyń z hipokomplementemią)

            • opryszczkowate zapalenie skóry Duhringa

            W sytuacji wystąpienia zagrożenia radiacyjnego mieszkańcy Gminy Zagnańsk tabletki z jodkiem potasu odbiorą w punktach dystrybucji.


            Broszura_informacyjna.pdf

          • Dzień Chłopaka

          • Dzień chłopaka w naszej szkole

            To także dzień Krawata i Muszki

            30 września to wyjątkowa data. Samorząd zaproponował, aby wyróżnić ten dzień i wprowadzić do ubioru coś charakterystycznego dla męskiej garderoby.Dzień Krawata i Muszki, choć po raz pierwszy obchodzony w naszej szkole, spotkał się z dużym oddźwiękiem. We wszystkich klasach pojawili się uczniowie ubrani w muchę lub krawat. Prezentowali się wspaniale.

            Samorząd Uczniowski dziękuje wszystkim, którzy przyłączyli się do zabawy – uczestnicy wyglądali wyjątkowo wytwornie.

            Męskiej części naszej szkoły życzymy sukcesów, dużo uśmiechów i wiele radości!

            Opiekun SU