• Zielona lekcja w Zespole Szkół Leśnych w Zagnańsku

          • W ostatni piątek, 26 kwietnia, w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi, uczniowie klas IV i VII wraz z wychowawcami skorzystali z zaproszenia Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku. W trakcie pasjonującej zielonej lekcji poruszone zostały tematy związane z ekologią, czystym powietrzem, ochroną przyrody, systematyką i gospodarką leśną. Była to doskonała okazja do poznania fauny polskich ssaków oraz dowodów obecności tych zwierząt w naszych lasach – najlepszym przykładem jest odnalezione w leśnych ostępach poroże jelenia szlachetnego, które każdy mógł dotknąć i przestudiować. Ponadto dzieci odkrywały tajniki pracy leśnika, spróbowały swych sił w trudnej pracy pilarza oraz odwiedziły Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych.

            Bardzo dziękujemy panu Michałowi Buczyńskiemu i jego asystentom za to arcyciekawe spotkanie!

            Rafał Okła

          • 'English Language Day' czyli Dzień Języka Angielskiego

          • 25 kwietnia klasy I – III wzięły udział w obchodach Dnia Języka Angielskiego. Z tej okazji klasa I wysłuchała bajki w języku angielskim pt. 'Puss in Boots' (,,Kot w butach"). Klasa II pokolorowała brytyjskie flagi i wspólnie przygotowała plakat. Natomiast klasa III wzięła udział w quizie 'Are you a good English student?' 

            Wszystkie klasy dowiedziały się, dlaczego 23 kwietnia obchodzony jest Dzień Języka Angielskiego, w jakich krajach używa się języka angielskiego i czy jest on najczęściej używanym językiem świata. 

            Dzień Języka Angielskiego, ustanowiony przez ONZ, obchodzony jest na całym świecie w celu promowania bogactwa i piękna języka angielskiego. Upamiętnia datę narodzin Williama Shakespeare'a - jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej.

            Katarzyna Papińska

          • Konkursy ekologiczne z okazji Dnia Ziemi

          • W kwietniu uczniowie naszej szkoły, znani i cenieni ze względu na nieskończone pokłady kreatywności, wzięli udział w dwóch interesujących konkursach ekologicznych.

            Pierwszy z nich, zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Kielcach, polegał na stworzeniu plakatu ekologicznego, który swą wymową będzie skutecznie wspierał działania na rzecz ochrony środowiska. W konkursie wzięło udział 19 uczestników z klas od IV do VII, których prace zostały już przekazane do oceny.

            Drugi konkurs, zorganizowany przez Wójta Gminy Zagnańsk pod wszystko mówiącym tytułem „Recyklingowy owad”, również przyciągnął niemałe grono zainteresowanych. 18 twórców z klas od II do VII dostarczyło fantastyczne projekty insektów wykonanych z materiałów wielokrotnie przetwarzalnych. Profesjonalne jury wybrało do drugiego etapu pracę Marysi Nowińskiej z klasy II oraz pracę Leona Sabata z klasy IV. 

            Czekamy na rozstrzygnięcie, trzymamy kciuki i zapraszamy do naszej galerii.

            Rafał Okła

        • Łączy nas pamięć!
          • Łączy nas pamięć!

          • Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej, społeczno - edukacyjnej akcji „Żonkile”, która upamiętnia powstanie w getcie warszawskim z 19 kwietnia 1943 roku. Dzieci poznały historię największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

            W ramach akcji wykonały żółte żonkile, które są symbolem naszej pamięci o walczących i cywilach, bohaterach powstańczego zrywu z 1943 roku.

            Kontynuacją podjętych w naszej szkole działań było spotkanie uczniów klasy IV i V z pracownikami Biblioteki Publicznej w Zagnańsku. Podczas spotkania rozmawiano, jak ważna jest przeszłość, jak wpływa na naszą teraźniejszość i dlaczego powinniśmy o niej pamiętać.

            Magdalena Garecka

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

            Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami z tym zaburzeniem oraz propagowaniu uświadamiania tematu autyzmu.

            Tydzień przed obchodami Światowego Dnia Autyzmu były przygotowane gazetki, plakaty i materiały, które zostały umieszczone na szkolnym korytarzu oraz przy wejściu do szkoły jako forma przybliżenia uczniom i rodzicom zachowań i sposobu patrzenia na świat osób z autyzmem.

            Z uwagi na to, że w tym roku ten dzień przypadł w okresie wolnym od zajęć dydaktycznych, wydarzenie obchodziliśmy 4 kwietnia. Tego dnia w szkole uczniowie i nauczyciele ubrali się na niebiesko. Psycholog specjalny Inga Pabian, nauczyciel Aneta Kuc oraz psycholog Paulina Fronczkowska przygotowały prelekcje w 2 grupach wiekowych: kl. I-III i kl. IV-VIII, podczas których wyjaśniły dzieciom tematykę autyzmu. Oprócz pogadanki zebrani obejrzeli również filmiki związane z tematem dla każdej grupy wiekowej.

            Do akcji aktywnie przyłączyły się również dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z opiekunami. Wykonali oni plakat i ubrali się na niebiesko.

             

            Aneta Kuc