• Dzień Ziemi. Czyste Góry Świętokrzyskie.

          • 21 kwietnia uczniowie klas IV i V wyruszyli w teren, by aktywnie i pożytecznie spędzić czas, a do tego przysłużyć się Błękitnej Planecie, która już następnego dnia miała obchodzić swe wyjątkowe święto. Okazji do tak pospolitego ruszenia było zresztą więcej, bo w tym samym czasie Lokalna Organizacja Turystyczna zaprosiła dzieci do akcji sprzątania regionu pod nazwą „Czyste Góry Świętokrzyskie”. Zatroskani ekofani, pod opieką nauczycieli i wychowawców, niezwłocznie przystąpili więc do dzieła: zaopatrzeni w worki i rękawiczki, dokładnie uprzątnęli słynny rezerwat Zachełmie oraz jego najbliższą okolicę. Nie zapomnieli przy tym o segregacji odpadów. Poznali też kilka ciekawostek z życia napotkanych gatunków ptaków i… ślimaków, które bardzo upodobały sobie tamtejszy kamieniołom.

            Po powrocie do szkoły był czas na posiłek i krótki odpoczynek, po czym dzieci udały się szkolnym autokarem do Samsonowa, w ruiny huty „Józef”, gdzie Wójt Gminy Zagnańsk, pan Wojciech Ślefarski, podsumował całą akcję i podziękował wszystkim uczestnikom. Po długiej zabawie w chowanego i/lub ganianego wszyscy, zadowoleni i wypoczęci, powrócili do bazy.

            Serdecznie dziękujemy organizatorom i uczestnikom akcji oraz niecierpliwie wyglądamy kolejnych ekologicznych wyzwań!

             

            Rafał Okła

            Koordynator akcji

             

          • Łączy nas pamięć

          • Na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Zagnańsku nasza szkoła włączyła się do akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Inicjatywa ta ma na celu upamiętnienie powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r.

            Uczniowie klas IV i VI z wychowawcami -  Rafałem Okłą i Romanem Piskulakiem obejrzeli film pt. „Będę pisać”, który opowiadał o losach dwojga żydowskich nastolatków przed wojną i po jej wybuchu. Historia Zosi i Natana wywarła ogromne wrażenie na uczestnikach spotkania. Podczas wspólnego omawiania wydarzeń padło wiele cennych uwag, np. że w życiu należy kierować się przyjaźnią  i miłością wobec ludzi, gdyż to pomogło przetrwać trudne chwile, radzić sobie z sytuacjami, których doświadczyli bohaterowie filmu. Nauczyciel Roman Piskulak przybliżył młodzieży historię pomocy udzielanej przez Polaków Żydom w czasie II wojny światowej, nawiązując także do wydarzeń w Zagnańsku. 

            W drugiej części spotkania uczniowie zgodnie ze wskazówkami bibliotekarki
            p. Karoliny Michty wykonali żonkile, które symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN znajduje się wyjaśnienie, dlaczego właśnie te kwiaty: „Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał je od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – były to często żonkile”.

            Wspólne obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim były dużym przeżyciem i cenną lekcją historii dla młodzieży szkolnej.

            Roman Piskulak

             

          • Gościliśmy dzieci i ich rodziców z Ukrainy

          • 31 marca odbyło się niezwykłe spotkanie z dziećmi i ich mamami z Ukrainy. Goście wybrali się pod opieką pani Beaty Adamiec na zwiedzanie naszego pięknego zakątka – gminy Zagnańsk.
            Pierwszym punktem było spotkanie z panem Romanem Piskulakiem w kościele pw. św. Rozalii i św. Marcina. Przewodnik opowiedział o historii powstania Zagnańska i świątyni. Następnie udaliśmy się do kamieniołomu, w którym goście dowiedzieli się o prehistorycznym tetrapodzie i mogli podziwiać jego odciski na kamieniu.
            Potem mogli podziwiać z okien autokaru pomnik przyrody - Dąb Bartek, a w Samsonowie zwiedzali ruiny huty.
            Ostatnim punktem było spotkanie w remizie OSP Zagnańsk - Chrusty przedstawicieli KGW Florianki, rodziców i dzieci z naszej szkoły. Goście poczęstowani zostali kawą, herbatą i upieczonymi przez rodziców smacznymi ciastami. „Czerwona kalina” zaśpiewana przez gości wielu uczestnikom wycisnęła łzy z oczu. Na koniec spotkania były prezenty, podziękowania i wspólna fotografia.
            Organizatorzy serdecznie dziękują Rodzicom i Uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 w Zagnańsku (Chrustach) za pomoc i udział w tym niezwykłym spotkaniu. Szczególne wyrazy uznania i podziękowania kierujemy do pani Tetiany Brevko – inicjatorki wydarzenia.

            Beata Adamiec