• Zakończenie roku szkolnego

          • 23.06.2023 r. zakończył się rok szkolny 2022/2023. Wśród zgromadzonych w sali gimnastycznej naszej szkoły byli uczniowie, rodzice, dyrektor, nauczyciele i pracownicy szkoły.

            Uroczystość rozpoczęta została hymnem. W części oficjalnej apelu, dyrektor szkoły pani Marta Majkowska przypomniała o sukcesach uczniów, którzy w roku szkolnym 2022/2023 laureatami wielu konkursów tematycznych z różnych przedmiotów, brali udział w wielu akcjach ekologicznych i historycznych, upamiętniających ważne wydarzenia z przeszłości Polski i naszego regionu. Szczególne słowa pożegnalne skierowała do absolwentów, życząc im dalszych sukcesów. Następnie wręczyła świadectwa z czerwonym paskiem i nagrody uczniom, którzy osiągnęli bardzo wysokie wyniki w nauce. Szczególne podziękowania i uznanie skierowała do tych uczniów, którzy otrzymają stypendium Wójta Gminy Zagnańsk w nagrodę za wysoką średnią ocen uzyskanych w roku szkolnym 2022/2023. Do tego grona należą: Dawid Waniak (kl. IV), Henryk Wesołowski (kl. IV), Maria Sikora (kl. VI), Nadia Rzepka (kl. VII).Dyrektor szkoły podziękowała także rodzicom oraz całej kadrze pedagogicznej. Wskazała na właściwą współpracę nauczycieli z rodzicami, której celem jest dobro dzieci.

            W drugiej części spotkania dla zebranych zatańczyły dzieci z oddziału przedszkolnego 0b, a uczeń klasy VI Maksymilian Salwa zaśpiewał uczniowie klasy VII pożegnali swoich starszych kolegów i koleżankę z klasy VIII, którzy w tym roku opuszczają mury naszej szkoły. Dziękując im za uśmiech i wspólnie spędzony czas, życzyli sukcesów w dalszej edukacji.

            Na zakończenie dyrektor szkoły pani Marta Majkowska życzyła wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły radosnych i bezpiecznych wakacji!

             

          • Bezpieczeństwo ważna sprawa

          • Dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b oraz uczniowie klas I - III przypomniały i utrwalały zasady bezpiecznego postępowania w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu. Przedszkolaki wiedzą, że nad wodę nie mogą iść same, muszą pamiętać o nakryciu głowy i zabezpieczeniu ciała przed słońcem lub niebezpiecznymi ugryzieniami przez komary lub kleszcze. Starsi utrwalali swoją wiedzę na temat, jak sprawdzić świadomość poszkodowanego i jak udzielić mu pomocy, układając go w pozycji bocznej bezpiecznej. Przypominali zasady resuscytacji krążeniowo - oddechowej. Zajęcia były też podsumowaniem wiedzy "Czuję się bezpiecznie" i utrwaleniem zdobytej wcześniej wiedzy. 

            Zajęcia poprowadziły pani Beata Adamiec i pani Bogusława Misterkiewicz.  

          • Spacerkiem zwiedzamy atrakcje naszej gminy

          • Piękna pogoda w ostatnich dniach roku szkolnego zachęca do aktywnego spędzania czasu. Uczniowie klas IV – VIII spędzili go, zwiedzając atrakcje naszej gminy. Odwiedzili sędziwego “Bartka” oraz odkrywali atrakcje nowo otwartej ścieżki edukacyjno - przyrodniczej. 

          • Egzamin na kartę rowerową

          • Egzamin na kartę rowerową🚴 

            21 czerwca 2023 r. uczniowie kl. IV Szkoły Podstawowej nr 1 w Zagnańsku przystąpili do egzaminu na kartę rowerową.  
            Celem tego egzaminu było: 👉popularyzowanie zasad i przepisów ruchu drogowego, 👉kształtowanie nawyków właściwego zachowania się na drodze, 👉popularyzowanie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, 👉popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.  Egzamin składał się z dwóch części.
              
            🟡Część teoretyczna. 
            Celem egzaminu teoretycznego było sprawdzenie znajomości przepisów ruchu drogowego niezbędnych do bezpiecznego kierowania rowerem w ruchu drogowym. Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 30 minut. Aby go zdać, musieli poprawnie odpowiedzieć na 80% pytań zawartych w teście. Uczniowie, którzy zaliczyli część teoretyczną przystąpili do egzaminu praktycznego.
            Nad częścią teoretyczną czuwała p. Bogusława Misterkiewicz
              Ta część odbywała się w formie testu jednokrotnego wyboru w wersji elektronicznej. Pytania dotyczyły: ogólnej znajomości przepisów ruchu drogowego, znajomości znaków drogowych i zasad ruchu drogowego obowiązujących pieszych i rowerzystów, zasad przejazdu przez skrzyżowania, udzielania pierwszej pomocy medycznej. 
            🔴Część praktyczna 
            Egzamin praktyczny odbył się w Miasteczku Ruchu Drogowego w Zagnańsku. Polegał na ocenie kierującego rowerem pod względem: a) przestrzegania przepisów w ruchu drogowym, b) umiejętności prawidłowej techniki jazdy, a w szczególności: · pozycja kierującego na rowerze, · upewnienie się o możliwości jazdy, · upewnianie się o możliwości skrętów i sygnalizowanie zmian kierunku jazdy, hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonym miejscu. Na placu szkolnym uczniowie pokonywali również slalom między pachołkami oraz mieli za zadanie prawidłowo przejechać ósemkę. 
            Nad bezpiecznym i sprawnym przeprowadzeniem egzaminu praktycznego czuwał p. Sławomir Biernat.  Egzamin na kartę rowerową zaliczyło 13 uczniów.

             
            Gratulujemy wszystkim szczęśliwym posiadaczom – pierwszego w życiu „prawa jazdy” i życzymy bezpiecznej jazdy! 

            Sławomir Biernat

          • Sukcesy naszych uczniów

          • Uczennica klasy I Małgorzata Kołodziejczyk zajęła II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Angielskiej  "Sing with us" - śpiewaj z nami w kategorii wiekowej klas I - III. Dziewczynka wykonała piosenkę  „Over the rainbow”.

            W tym samym konkursie wystąpił uczeń klasy VI Maksymilian Salwa, który również zajął II miejsce w kategorii wiekowej klas IV – VI. Wykonał on utwór z repertuaru zespołu The Beatles „Imagine”.
            Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do rozwijania talentów wokalnych i językowych.

            Dorota Sabat

            Magdalena Garecka

          • Jak nie czytam, jak czytam

          • 7 czerwca 2023r. na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Zagnańsku przeprowadzono akcję promującą czytelnictwo pod hasłem: "Jak nie czytam, jak czytam". Od rana w sali gimnastycznej uczniowie naszej szkoły prezentowali swoje ulubione książki. Czytali ich fragmenty i wcielali się w postacie z utworów literackich. Przedszkolaki przygotowały swoje książeczki z obrazkami.
            Starsi uczniowie odwiedzili swoich młodszych kolegów z oddziału przedszkolnego, którym czytali fragmenty bajek z podziałem na role. Przygotowali też quizy i konkursy z nagrodami - zakładkami do książek. Punktualnie o 10.00 cała społeczność szkolna zebrała się w sali gimnastycznej, ustawiając się w kształt otwartej księgi z napisem "Jak nie czytam, jak czytam". Opiekunowie akcji uchwycili ten moment na zdjęciu, które weźmie udział w ogólnopolskim konkursie "Jak nie czytam, jak czytam".

          • Wyjazd ekologów do Parku Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno

          • Czasem nawet profesjonalni ekolodzy potrzebują wytchnienia od… natury. Z tej przyczyny najbardziej zasłużeni uczniowie, którzy w całym roku szkolnym angażowali się niemal we wszystkie szkolne akcje przyrodniczo-ekologiczne oraz uczestniczyli  akcji sprzątania regionu pod nazwą " Czyste Góry Świętokrzyskie", wybrali się na wycieczkę do Parku Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno. Byli to: Weronika Zapała, Dawid Waniak i Henryk Wesołowski z klasy IV oraz Amelia Kowalska i Dominik Malinowski z klasy V. Towarzyszyła im pani Aneta Kuc.
            Tego pamiętnego dnia, 7 czerwca 2023 roku, pogoda była doskonała, podobnie jak nastroje panujące wśród podróżników. Atrakcji we wspomnianym Parku nie brakowało, bo przecież nie co dzień ma się okazję do podziwiania wieży Eiffla, piramidy Cheopsa, zamku Neuschwanstein czy Bazyliki św. Piotra stojących obok siebie.
            Po długim i pouczającym spacerze dzieci wzięły udział w seansie 6D, gdzie prócz postaci biegających po trójwymiarowym ekranie poruszały się także… fotele! Film o zmotoryzowanych szczurach i smokach broniących zamków zrobił na wszystkich ogromne wrażenie.
            Jakby tego było mało, wycieczkowicze po krótkim odpoczynku udali się jeszcze na specjalny tor wyścigowy, gdzie najodważniejsi mogli spróbować swych sił za kierownicą mini-bolidów. To był fantastycznie spędzony czas!

            Serdecznie dziękujemy władzom gminy Zagnańsk za zorganizowanie tej niezapomnianej wycieczki.

             

            Rafał Okła

            Zdjęcia Aneta Kuc

          • Powiatowy Rajd Pieszy im. Bohaterów Armii Krajowej

          • 2 czerwca 2023 r. odbył się Pieszy Rajd im. Bohaterów Armii Krajowej, w którym udział wzięli również uczniowie naszej szkoły. Reprezentacja klasy 6 i 7 pod opieką pani Magdaleny Gareckiej oraz pani Anety Kuc maszerowała pokonując szlak od Suchedniowa przez Michniów aż do Wzdołu Rządowego.
            Ważnym punktem na trasie rajdu było Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, gdzie uczestnicy mogli poznać tragiczne losy mieszkańców wsi polskich w czasach II wojny światowej.
            Trasa rajdu obfitowała również w atrakcje przyrodnicze. Piechurzy, pod okiem pracownika Nadleśnictwa Suchedniów, zwiedzili Sieradowicki Park Krajobrazowy oraz Rezerwat Przyrody Kamień Michniowski.

            Pieszy Rajd im. Bohaterów Armii Krajowej został zakończony i podsumowany w Szkole Podstawowej im. Oddziału Armii Krajowej „Wybranieccy” we Wzdole Rządowym. Uczniowie tamtejszej placówki pod kierunkiem nauczycieli przygotowali i zaprezentowali program artystyczny, w którym przybliżyli losy żołnierzy polskiego podziemi walczących o wolną Polskę w czasach II wojny światowej.

            Głównym celem wydarzenia było propagowanie wiedzy na temat działalności Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego na Ziemi Świętokrzyskiej. To również doskonała okazja do popularyzowania turystyki pieszej oraz poznanie piękna naszego regionu.

            Organizatorami Rajdu było Starostwo Powiatowe w Kielcach, Urząd Miasta i Gminy Suchedniów, Nadleśnictwo Suchedniów, Muzeum Wsi Kieleckiej.

          • Piknik rodzinny "Zdrowa Rodzina bez uzależnień"

          • 27 maja nasza szkoła wzięła udział w pikniku rodzinnym "Zdrowa Rodzina bez uzależnień", którego celem było propagowanie tematyki uzależnień.
            W ramach działań profilaktycznych, których podsumowaniem był piknik, miał miejsce konkurs plastyczny pod hasłem: „ Zdrowa rodzina bez uzależnień”. Wśród laureatów znaleźli się również nasi uczniowie. W kategorii klas I - IV Zygmunt Sabat, uczeń klasy IV zajął I miejsce. W kategorii klas V-VIII pierwsze miejsce zajęła Maja Cieślik, uczennica klasy VI. Wyróżnione prace można było podziwiać w trakcie odbywającego się pikniku.
            Podczas imprezy rozegrany został konkurs szachowy, w którym uczeń klasy V, Krystian Zapała zajął I miejsce. Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów.

            Niezapomnianych wrażeń dostarczyły uczestnikom festynu występy dzieci i młodzieży z naszej placówki.  Uczeń klasy VI Maksymilian Salwa pięknie zaprezentował piosenkę Kuby Badacha pod tytułem „ Małe szczęścia”. Do występu przygotowywała ucznia pani Dorota Sabat. Klasa O pod opieką Pani Beaty Adamiec przedstawiła układ taneczny do utworu Nathana Evansa „Kellermann remix”.  Uczennice klasy pierwszej wraz z wychowawczynią Elżbietą Ślewą, wykonały z tej okazji układ wokalno - taneczny pod tytułem „Jedyneczki.”  Występy naszych uczniów nagrodzone zostały gromkimi brawami zgromadzonej na zalewem publiczności.
            Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu uczniów do występów.                                                                                                                                        

          • Podsumowanie zbiórki plastikowych nakrętek

          • Dzień Dziecka był doskonałą okazją do wręczenia nagród i upominków za udział w szkolnej zbiórce plastikowych nakrętek. Łącznie udało się zgromadzić aż 340 kilogramów, a największa w tym zasługa ucznia klasy VI, Mateusza Ślewy, który dostarczył 111 kilogramów surowca. W najmłodszej grupie, 0a – 0b, zwycięzcą okazał się Bartosz Wiech (11 kg), zaś w klasach I – III najlepsza była Amelia Gil (41 kg). Każdy uczestnik zbiórki, który dostarczył przynajmniej 3 kg nakrętek, otrzymał słodki podarek, zaś zwycięzcy poszczególnych grup dostali nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy.

            Teraz wszystkie nakrętki zyskają w procesie recyklingu drugie życie, my zaś ogromną satysfakcję z pracy wykonanej na rzecz środowiska. Dziękujemy uczniom i rodzicom za zaangażowanie oraz zapraszamy do kolejnych edycji konkursu. I pamiętajcie, że zaraz po wakacjach rusza też Wielka Zbiórka Makulatury!

             

            Rafał Okła

            Koordynator

          • Rozstrzygnięcie gminnego konkursu pt. „Karmnik dla ptaków”

          • Dokładnie w Dniu Dziecka, 1 czerwca 2023 roku, w Urzędzie Gminy Zagnańsk miało miejsce uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu na najładniejszy, a przy tym całkowicie ekologiczny, karmnik dla ptaków.Miło nam powiadomić, że reprezentant naszej szkoły, Mieszko Salwa uczeń klasy IV, zajął I miejsce w kategorii klas IV – VIII. Nagrodą główną był rower górski.Równie cenne okazały się być owacje publiczności i gratulacje od Pana Wójta, Wojciecha Ślefarskiego, który podziękował wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Uczniowie, którzy przygotowali karmniki ale nie znaleźli się na podium również otrzymali swe trofea – praktyczne, wakacyjne walizki.

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcy!

            https://www.zagnansk.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&subsub=0&menu=8&artykul=8967&akcja=artykul

          • Dzień Dziecka Dzień Sportu

          • 1 czerwca wszystkie dzieci mają swoje święto. W naszej szkole tradycyjnie ten dzień połączony był z Dniem Sportu. Uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców rywalizowali grach i zabawach sportowych. Był to niezwykły dzień. Dopisała pogoda, humory i pozytywna energia.Nie zabrakło również słodkich upominków ufundowanych przez Radę Rodziców.

          • Przedszkolaki dla swoich Rodziców

          • Dzień Mamy i Taty to jedno z najpiękniejszych świąt w kalendarzu. 26 maja najmłodsze dzieci zaprosiły do szkoły swoich rodziców, aby zaprezentować im swoje talenty. Przedszkolaki dały z siebie wszystko pięknie deklamując wiersze i śpiewając piosenki dla swoich najdroższych gości.
            W ostatniej części akademii wystąpiła Zeróweczka z grup B prezentując układ taneczny do piosenki Sanah "Nic dwa razy się nie zdarza".
            Wzruszeni i szczęśliwi rodzice nagrodzili swoje pociechy burzliwymi brawami.
            Na zakończenie dzieci obdarowały swoich rodziców samodzielnie
            wykonanymi upominkami.

          • Podsumowanie konkursu „Zaczęło się na Westerplatte…”

          • Nasza szkoła wzięła udział w międzyszkolnym konkursie multimedialno - plastycznym „Zaczęło się na Westerplatte…”. Zadaniem uczniów klas 4 – 6 było wykonanie pracy plastycznej, natomiast uczniowie klas 7 – 8 mieli przygotować prezentację multimedialną w programie Power Point. W obu kategoriach należało przedstawić wydarzenia września 1939 r., obronę Westerplatte lub zaprezentować wybraną sylwetkę bohatera okresu II wojny światowej.
            W pierwszej z wymienionych kategorii (praca plastyczna) wyróżnienie otrzymała uczennica z klasy VI Maja Cieślik. Opiekun: Roman Piskulak
            W kategorii klas 7 – 8 uczennice Lena Rybus oraz Nadia Rzepka zajęły III miejsce. W przygotowanej prezentacji ukazały one sylwetkę jednego z obrońców Westerplatte – Jana Korusa. Opiekun: Magdalena Garecka.

            Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród miało miejsce w piątek 19 maja 2023 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach.

            Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 12 im. Bohaterów Westerplatte w Kielcach pod patronatem Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Muzeum Historii Kielc oraz Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty.

            Gratulujemy uczennicom sukcesów i życzymy dalszych osiągnięć.

             

            Więcej na temat konkursu
            https://kielce.ipn.gov.pl/kie/aktualnosci/185095,Rozstrzygniecie-konkursu-Zaczelo-sie-na-Westerplatte-Kielce-19-maja-2023-r.html

            Magdalena Garecka

          • Tydzień Bibliotek w naszej szkole

          • Tydzień Bibliotek  to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy prowadzona od 8 do 15 maja. Zainicjowało ją w 2004 r. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
            Tegoroczna, dwudziesta edycja odbywała się pod hasłem:  „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”.

            Sztuka przemawiania.
            Ważnym elementem edukacji jest opanowanie sztuki retoryki, czyli umiejętności przemawiania, przekonywania, argumentowania i wyrażania własnego zdania, dlatego jednym z elementów tegorocznych obchodów było przygotowanie prezentacji: Tę książkę warto przeczytać!
            Pod takim hasłem uczniowie klasy IV zachęcali swoje koleżanki i swoich kolegów do przeczytania konkretnych książek - baśni i legend. Wszyscy wykonali również piękne ilustracje do wybranych utworów.

            W świecie mitów.
            Uczniowie klasy 5 przygotowali interesujące prezentacje postaci z mitologii greckiej i przedstawili je swoim rówieśnikom. Nie zabrakło ciekawych strojów oraz atrybutów poszczególnych bogów i bogiń.

             

            Przygotował: Roman Piskulak

          • Jesteśmy w szachowej czołówce województwa

          •  

            „Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni” 
            Paul Morphy

            Nasza szkoła brała udział w szachowych zmaganiach w III Świętokrzyskiej Międzyszkolnej Lidze Szachowej.  Szkolne koło szachowe wystawiło drużyny w dwóch grupach wiekowych:

            Grupa I - uczniowie klas I – III: Filip Haba, Aleksander Rzepka, Marcin Górzyński.

            Grupa II - uczniowie klas IV – VI: Krystian Zapała, Nikodem Skrzyniarz, Maksymilian Salwa, Jakub Kuliński.

            Rywalizacja  polegała na rozegraniu online sześciu turniejów po siedem partii każdy. Ostateczne wyniki plasują naszą szkołę w czołówce województwa świętokrzyskiego.
            Grupa I zakończyła rywalizację drużynową na trzecim miejscu, a uczniowie indywidualnie zajęli miejsca: Filip Haba – 5., Marcin Górzyński – 12., Aleksander Rzepka – 22.
            Grupa II zakończyła rywalizację drużynową na 14. miejscu, najlepszy wynik indywidualny uzyskał uczeń Maksymilian Salwa, zajmując 24. miejsce.

            Podsumowaniem rywalizacji był rozegrany 13 maja turniej finałowy, na który zaproszono po 40 najlepszych zawodników z każdej grupy wiekowej, w tym znakomitym gronie znaleźli się nasi reprezentanci. Wyniki uczniów naszej szkoły. W grupie I: Aleksander Rzepka – 8. miejsce, Filip Haba – 9. miejsce, Marcin Górzyński – 17. miejsce. W grupie starszej uczeń Jakub Kuliński zajął 15. miejsce.   

            Gratulujemy uczniom sukcesów i życzymy dalszych osiągnięć w rywalizacji szachowej.

            Roman Piskulak

            Opiekun szkolnego koła szachowego

          • Bieg Kościuszkowski

          • 5 maja odbył się Bieg Kościuszkowski upamiętniający bohatera i patrona 27 DH działającej przy naszej szkole. Trasa biegu to 5,5 km Wystartowało 27 uczestników: zuchy, harcerze oraz uczniowie od klasy II do VII.
            Zasadniczym celem biegu była promocja drużyny oraz upamiętnienie jej bohatera, Tadeusza Kościuszki. Wydarzenie było też doskonałą formą do uczczenia świąt majowych: Święta Pracy, Dnia Flagi oraz święta Konstytucji 3 maja. To również doskonała forma popularyzacji zdrowego trybu życia oraz eliminowanie barier w związku z dniem Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością. W ramach integracji międzypokoleniowej, dzieci – rodzice, w biegu wystartowały mamy naszych harcerzy: pani Monika Zagnińska Rybus i pani Joanna Bazela - Wrona . Podsumowując Bieg Kościuszkowski, pani Marta Majkowska, dyrektor szkoły pogratulowała uczestnikom udziału w wydarzeniu oraz wręczyła im pamiątkowe medale.

            Dziękujemy uczestnikom rajdu i zapraszamy do kolejnej edycji.


            Koordynatorzy biegu
            Aneta Kuc
            phm. Sławomir Biernat drużynowy 27 DH