• Walentynki

          • Święto Zakochanych to doskonała okazja aby przesłać kilka ciepłych słów osobom, które szczególnie lubimy. W związku z tym z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole działa Poczta Walentynkowa. Do specjalnie przygotowanej skrzyneczki wszyscy chętni mogli wrzucać karteczki z miłymi pozdrowieniami dla swoich koleżanek i kolegów.
            14 lutego, w dniu Świętego Walentego, przewodnicząy i zastępca Samorządu Uczniowskiego rozdali walentynkowe karteczki ich adresatom, które dostarczyły wszystkim wiele uśmiechu i radości.

          • Dzień Babci i Dziadka

          • Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla ukochanych babć i dziadków. Z tej okazji 20 stycznia Babcie i Dziadkowie zagościli w naszej szkole zaproszeni przez swoje wnuki. Dzieci z grup przedszkolnych oraz klas I – III wspólnie ze swoimi paniami przygotowały uroczysty program artystyczny dla przybyłych gości. Zaśpiewały piosenki, recytowały wierszyki, zatańczyły poloneza. Na zakończenie dzieci wręczyły swoim ukochanym Babciom i Dziadkom własnoręcznie zrobione prezenty.

            Zaproszeni goście z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość. Babciom i Dziadkom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia.

            To był naprawdę wyjątkowy dzień.

          • W GMINIE ZAGNAŃSK ODDALIŚMY HOŁD UCZESTNIKOM POWSTANIA STYCZNIOWEGO

          • 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego w naszej Małej Ojczyźnie – to hasło, pod którym włączyliśmy się w obchody upamiętniające bohaterów walczących o niepodległość w XIX wieku.

            25.01.2023 r. w godzinach przedpołudniowych uczniowie klas starszych ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Zagnańsku (Chrustach) z nauczycielami i dyrektor Martą Majkowską odwiedzili miejsca pamięci związane z powstaniem styczniowym znajdujące się w Gminie Zagnańsk. Uczestnicy wędrówki śladami powstania pod przewodnictwemks. Marka Łosaka modlili się w intencji poległych bohaterów, złożyli wiązankii zapalili znicze.
            W Tumlinie na cmentarzu parafialnym oddano hołd Hieronimowi Pietrzycy – włościaninowi pochodzącemu z Kołomani, który walczył w oddziale J. Rudowskiego.
            W rejonie miejscowości Jasiów, na terenie Leśnictwa Bartków wspólniez pracownikami Nadleśnictwa Zagnańsk: panem Robertem Jarosem i leśniczym Szymonem Gębskim uczniowie odwiedzili znajdujący się w lesie obelisk upamiętniający zamordowanego powstańca. Piotr Wójcicki walczył w oddziale Jana Rudowskiego. Brał udział w bitwie pod Bobrzą i w lasach koneckich.Po upadku powstania podejmował nierówną walkę jeszcze przez trzy lata, klucząc po okolicznych lasach. Z ustnych podań wynika, że wytropiony przez żandarmów carskich został powieszony w lesie. Wiele wskazuje na to, że nieistniejący już dąb „Kapitan” nazwano na pamiątkę tego bohatera.
            Kolejnym przystankiem był cmentarz w Zagnańsku. Znajdują się tutaj mogiły powstańców: Wincentego Herrmanna oraz Szymborskiego, który zmarł w wyniku odniesionych ran w bitwie pod Bobrzą. Oddano również hołd księżom: Stanisławowi Świątkiewiczowi i Antoniemu Lechowi pracującym w parafii Zagnańsk. Obaj kapłani byli silnie związani z ruchem niepodległościowym przypadającym na czas przed i w trakcie powstania styczniowego.
            Następnie zatrzymano się w Występie przy obelisku upamiętniającym bohatera utworu Stefana Żeromskiego „Echa leśne” kapitana Jana Rozłuckiego „Rymwida”. Jest to miejsce, w którym oddano „hołd bohaterom 1863 r.i wszystkim tym, którzy życie swoje złożyli w walce o Niepodległość, a zarazem oddali pośrednio hołd Wielkiemu Synowi Świętokrzyszczyzny Stefanowi Żeromskiemu”. Pomnik ten to ogromny głaz z napisem: „1863-1933, Powstańcom 1863, Bohaterowi „Ech leśnych”, Obywatele wolnej Polski” ufundowany w 1933 r.
            Warto przypomnieć, iż miejsce jest symboliczne, gdyż dotyczy postaci fikcyjnej, wymyślonej przez Stefana Żeromskiego. Autor w korespondencjiz 1912 roku wyjaśnia Adamowi Ostrowskiemu, że: „Utwór „Echa leśne” nie jest pracą historyczną, lecz wymysłem artystycznym, w której prawdy z życia wziętej nie ma wcale”.
            Wędrówkę śladami powstania styczniowego na terenie gminy Zagnańsk uczestnicy zakończyli ogniskiem w Leśnictwie Adamów pod opieką leśniczego Karola Sztabowskiego. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o ważnych działaniach podejmowanych przez pracowników Nadleśnictwa Zagnańsk,a dotyczących ochrony zabytków i miejsc pamięci w okolicznych lasach.

            Tego samego dnia o godzinie 17.00 podczas koncelebrowanej Mszy św.w kościele pod wezwaniem św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku modlono się w intencji powstańców styczniowych oraz mieszkańców Zagnańska wspierających uczestników tego zrywu narodowego. Obecne były poczty sztandarowe SP nr 1 w Zagnańsku (Chrustach), OSP w Zagnańsku (Chrustach) oraz przedstawiciele władz samorządowych: zastępca wójta Gminy Zagnańsk - Stanisław Stępień oraz radny Marcin Fąfara.
            Po Eucharystii w Domu Parafialnym odbyło się spotkanie, w trakcie którego licznie przybyli uczestnicy poznali wydarzenia związane z powstaniem na terenie Zagnańska. Wysłuchali pieśni z omawianego okresu wykonanych przez Zespół Ludowy „Jaworzanki” oraz solistę pana Marka Stępnia.W spotkaniu wzięła udział przedstawicielka Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Pułk Żuawów Śmierci” z Buska – Zdroju – Aleksandra Pasternak, któraw interesujący sposób, opowiadając o wydarzeniach sprzed 160 lat, zaprezentowała się w mundurze powstańca z pełnym wyposażeniemi uzbrojeniem.  Przedstawiciel Zespołu „Jaworzanki” pan Andrzej Grudziecki odtworzył strój kosyniera, a wcześniej towarzyszył uczniom SP nr 1 w Zagnańsku podczas wędrówki śladami miejsc pamięci w Gminie Zagnańsk.
            Duże zainteresowanie wzbudziła zaprezentowana przez pana Stanisława Białka prywatna kolekcja, na którą składa się, m.in. szabla z wygrawerowaną datą 1863 r. – odnaleziona w okolicach Szydłowca, numizmaty, medale i kopie dokumentów z omawianego okresu.
            Informacje o wydarzeniach i postaciach związanych z powstaniem styczniowym w naszej Małej Ojczyźnie zostały opublikowane w dodatkudo parafialnego informatora pt. „Niedzielnik” oraz zamieszczone na stronie internetowej parafii.
            Prowadzący spotkanie Roman Piskulak przybliżył zebranym fakty dotyczące tego wielkiego zrywu narodowego, wskazując jednocześnie związki Zagnańska z tak ważnymi wydarzeniami. Podkreślił, że 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego jest najlepszą okazją, aby przypomnieć fakty, legendy i podania oraz utwory literackie nawiązujące do wydarzeń z lat 1863 - 1864: Opisy zawarte w podręcznikach i naukowych opracowaniach zawsze wypływają z tego, co było bliskie naszym przodkom, z doświadczeń i splotu okoliczności, które tworzyły ich życie. 
            Podkreślił także ważną rolę, jaką odegrali Kapłani i Kościół Katolicki w walce o niepodległą Ojczyznę. Jako przykład podał postawę ks. Izydora Grelli. We wspomnieniach rodziny Wójcickich z Zagnańska – Chrustów czytamy: „W związku z udziałem w pracy konspiracyjnej w powstaniu 1863 - 64 (poczta, przechowywanie osób i przedmiotów, śledzenie wroga itp.), której to „pracy” (mieszkańcy) poświęcali się gorliwie, mając przykład i zachętę od miejscowego proboszcza (Izydora Grelli), który był jedynym w owe czasy świecznikiem parafii”.

            Podsumowując uroczystości związane z obchodami 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, ks. proboszcz Andrzej Drapała wskazał na potrzebę budowania wspólnoty w oparciu o wartości ważne w życiu człowiekai społeczności. Podziękował także organizatorom: Radzie Parafialnej, Szkolei wszystkim osobom, które wsparły przedstawione działania.

            Roman Piskulak

            Zdjęcia: Aneta Kuc, Rafał Okła

        • 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego - obchody w naszej Małej Ojczyźnie
          • 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego - obchody w naszej Małej Ojczyźnie

          •           25.01.2023 r. w godzinach przedpołudniowych uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Zagnańsku (Chrustach) odwiedzą miejsca pamięci związane z powstaniem styczniowym znajdujące się w Gminie Zagnańsk.

            O godzinie 17.00 w kościele parafii pw. św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w intencji powstańców styczniowych oraz mieszkańców Zagnańska wspierających uczestników tego zrywu narodowego.

            Po Mszy św. odbędzie się spotkanie w Domu Parafialnym. Uczestnicy poznają wydarzenia związane z powstaniem na terenie Zagnańska. Wysłuchają pieśni z omawianego okresu wykonanych przez Zespół Ludowy „Jaworzanki” oraz obejrzą umundurowanie i wyposażenie powstańców – strzelca i kosyniera. Zapoznają się z prywatną kolekcją pamiątek związanych z powstaniem.

            Serdecznie zapraszamy Mieszkańców i wszystkich chętnych.

            Organizatorzy:

            Rada Parafialna – parafii pw. św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku

            Szkoła Podstawowa nr 1 w Zagnańsku

          • Spotkanie z podróżnikiem Damianem Czajką

          • W środę, 11 stycznia odwiedził naszą szkołę podróżnik i polarnik, miłośnik zwierząt pan Damian Czajka. Opowiedział o swojej wyprawie na Antarktydę, gdzie przebywał w Polskiej Stacji Badawczej im. Henryka Arctowskiego, poświęcając się obserwacji przyrody. 

            Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali ciekawostek o zwierzętach żyjących na Antarktydzie oraz obejrzeli filmy i zdjęcia.

          • Jest taki dzień... Jasełka w naszej szkole.

          • 20 grudnia był dniem szczególnym w naszej szkole. Panowała bożonarodzeniowa atmosfera. Sale i korytarze zdobiły choinki oraz dekoracje świąteczne. W salach lekcyjnych odbywały się wigilijne spotkania klasowe. Najważniejszym momentem tego dnia było przedstawienie jasełkowe pod hasłem „Jest taki dzień”, w którym mali artyści zwrócili uwagę na to, co stanowi istotę świąt. Nie mogło zabraknąć również pięknych kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru z naszej szkoły. Harcerze z 27. DH im. T. Kościuszki wraz z druhem Sławomirem Biernatem przekazali społeczności szkolnej Betlejemskie Światło Pokoju. Towarzyszyła im pani Barbara Milcarz.
            Na widowni gościliśmy pana Stanisława Stępnia zastępcę Wójta Gminy Zagnańsk, panią Grażynę Wawszczak radną Gminy Zagnańsk, pana Sławomira Michtę sołtysa sołectwa Chrusty oraz emerytowanych nauczycieli z naszej szkoły, rodziców i dziadków.
            Jasełka przygotowały pani Bogusława Misterkiewicz oraz pani Dorota Sabat.

             

        • Razem na święta
          • Razem na święta

          • W tym roku po raz kolejny społeczność naszej szkoły włączyła się w akcję „Razem na święta” prowadzoną pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jej celem jest między innymi podejmowanie działań związanych z wolontariatem oraz tworzenie więzi międzypokoleniowej w środowisku lokalnym.

            Szkolne Koło Wolontariatu włączyło się w zbiórkę darów, a dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowały kartki świątecznych dla polskich żołnierzy w ramach akcji „Murem za polskim mundurem”. 16 grudnia dary zostały przekazane osobom koordynującym wspomniane działania w województwie świętokrzyskim.

            Nie zapomnieliśmy również o naszych seniorach. Uczniowie klasy szóstej przygotowali świąteczne kartki, które z życzeniami i opłatkiem zostały przekazane emerytowanym nauczycielom i pracownikom naszej szkoły. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia seniorom na spotkaniu wigilijnym w szkole, a nieobecnym przygotowane kartki zawieziono do domów.

            Organizatorzy akcji dziękują za zaangażowanie Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom.

            opiekun Szkolnego Koła WolontariatuRoman Piskulak

          • Warsztaty ceramiczne

          • 6 grudnia 2022 r. uczniowie klasy 2 i 3 z wychowawcami uczestniczyli w zajęciach ceramicznych w KCK w Kielcach.Po czujnym okiem pana Marka Włodarczyka wykonali piękne dekoracje świąteczne.

          • "Dziewczynka z zapałkami"

          • 15 grudnia 2022 r. uczniowie klasy I oraz przedszkolaki z oddziałów 0a i 0b zostali zaproszeni do Belna, gdzie mogli obejrzeć występ podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej. Przedstawili oni baśń H. Ch. Andersena „Dziewczynka z zapałkami”. Dzieci z wielkim zainteresowaniem obejrzały spektakl, w którym bohaterowie opowiadania zachęcali do pomagania innym.

            Po obejrzeniu spektaklu przyszedł czas na wspólne śpiewanie kolęd oraz dekorację świątecznych pierników, które dzieci zabrały do swoich domów.

            Składamy serdeczne podziękowanie kierownictwu, pracownikom oraz podopiecznym WTZ za zaproszenie i możliwość przeżycia tak pięknych przedświątecznych chwil.

          • Wycieczka do kina

          • We wtorek, 29 listopada, dzieci z klasy I, II, III oraz IV wraz z opiekunami postanowiły ubiec Świętego Mikołaja i zrobić sobie wspaniały prezent – wycieczkę do kina na film wytwórni Disneya pt. „Dziwny świat”. Cóż to był za seans! Przygoda goniła przygodę, akcja zwalniała tylko sporadycznie, aby zaraz potem zaskoczyć wszystkich niespodziewanym fortelem, zaś wyobraźnia twórców wykreowała na wielkim ekranie niepowtarzalny, fantastyczny krajobraz. Dzieci były zachwycone, a dorośli chyba jeszcze bardziej. Po seansie znalazło się trochę czasu na posiłek oraz wymianę opinii. Te były wyłącznie pozytywne, dlatego kolejna filmowa wycieczka jest tylko kwestią czasu. Do zobaczenia w kinie!

          • Świąteczne spotkania z "Floriankami"

          • 8.12 dzieci z oddziałów przedszkolnych spotkały się z przedstawicielkami Koła Gospodyń Wiejskich "Florianki"  na świątecznych warsztatach. Dzieci poznały zwyczaje i tradycje związane z Bożym Narodzeniem. Wspólnie z paniami przedszkolaki wykonały piękne, świąteczne kartki oraz lampiony ze słoików. 

          • Betlejemskie Światło Pokoju

          • W niedzielę, 11 grudnia, polscy harcerzea z ZHP odebrali Betlejemskie Światło Pokoju z rąk słowackich skautów. Dzięki druhnom i druhom z 27. DH im. T. Kościuszko dotarło ono również do naszej szkoły. 

          • Kibicowaliśmy Mistrzom Polski

          • 26 listopada harcerze 27 DH im. T. Kościuszki działającej przy SP nr 1 razem z przyjaciółmi ze Szczepu Żółto-Czerwony Płomień ze Skarżyska-Kamiennej mieli okazję kibicować mistrzom Polski w piłce ręcznej drużynie Łomża Industria Kielce w meczu przeciwko Grupa Azoty Unia Tarnów. "Nasz" mocny doping pomógł drużynie z Kielc w pokonaniu rywali.
            Podziękowania dla klubu Łomża Industria Kielce za zaproszenie na pełen emocji mecz.
            Ze sportowym i harcerskim pozdrowieniem
            nauczyciel wych. fiz. oraz drużynowy 27 DH
            Sławomir Biernat

          • Konkurs plastyczny "Rok bez smogu w Górach Świętokrzyskich"

          • W ramach VII edycji „Program edukacji ekologicznej dla gmin Związku Gmin Gór Świętokrzyskich na 2022 rok”, który realizowany jest przez Związek Gmin Gór Świętokrzyskich w Gminie Zagnańsk odbył się konkurs plastyczny „Rok bez smogu w Górach Świętokrzyskich”.

            W gronie wyróżnionych uczniów znalazła się uczennica naszej szkoły Patrycja Kopeć – klasa VI, która zajęła III miejsce w kategorii klas V-VIII. Nagrodę, mini wieżę Blaupunkt, wręczył pan Wojciech Ślefarski Wójt Gminy Zagnańsk.

            Serdeczne gratulacje i podziękowanie za promowanie postaw proekologicznych.

          • Jesteśmy w czołówce województwa

          • Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni” 
            Paul Morphy


            Nasza szkoła bierze udział w szachowych zmaganiach w III Świętokrzyskiej Międzyszkolnej Lidze Szachowej.  Szkolne koło szachowe wystawiło drużyny
            w dwóch grupach wiekowych:
            Grupa I - uczniowie klas I – III: Filip Haba, Aleksander Rzepka, Marcin Górzyński.
            Grupa II - uczniowie klas IV – VI: Krystian Zapała, Nikodem Skrzyniarz, Maksymilian Salwa, Jakub Kuliński.
            ​​​​​​​Po pierwszym turnieju drużyna młodsza plasuje się na trzecim miejscu,
            a indywidualnie Marcin Górzyński zajął 4. miejsce, Filip Haba 10. miejsce.

            Następny turniej odbędzie się 15 grudnia – cała szkoła trzyma kciuki za naszych zawodników.


            Roman Piskulak

            Opiekun szkolnego koła szachowego

          • Spotkanie z policją

          • 21 listopada nasi uczniowie spotkali się z przedstawicielem Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Młosze dzieci utrawlały zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, starsi natowiast mogli posłuchać pogadanki o odpowiedzialności nieletnich wobec prawa.

          • Szkoła do hymnu Niepodległa do hymnu

          • 10 listopada o godzinie 11.11 społeczność naszej szkoły zaśpiewała hymn Polski włączając się tym samym w ogólnopolską akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej "#SzkołaDoHymnu" .

          • Gminny Konkurs plastyczny „Mój przyjaciel Miś”

          • Rozstrzygnięty został „Gminny Konkurs plastyczny „Mój przyjaciel Miś”, w którym wzięły udział przedszkola i oddziały przedszkolne z terenu gminy Zagnańsk. Organizatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa nr 1 w Zagnańsku – Chrustach. Przysłane prace przedstawiały ulubioną maskotkę maluchów, wykonane zostały z wielką starannością, w różnych technikach plastycznych, co przysporzyło oceniającym wiele kłopotu z wypraniem najlepszej.

            Komisja konkursowa w składzie: Rafał Okła oraz Karolina Łagowska, biorąc pod uwagę samodzielność wykonanych prac oraz pomysł opiekunów, przyznała następujące miejsca:

            Miejsce I

            • Grupa 0a, opiekun Elwira Rogalska Oddział Przedszkolny przy SP im. AK w Kajetanowie
            • Grupa 0b, opiekun Beata Adamiec Oddział Przedszkolny przy SP nr1 w Zagnańsku

            Miejsce II

            • Grupa 0b, opiekun Dagmara Drogosz Oddział Przedszkolny przy SP im. AK w Kajetanowie
            • Grupa czterolatków, opiekun Małgorzata Bekier - Bochenek Przedszkole w Tumlinie
            • Grupa „Biedronki”, opiekun Katarzyna Orzech Przedszkole w Zagnańsku

            Miejsce III

            • Grupa „Jeżyki”, opiekun Marzena Knez Przedszkole w Zagnańsku
            •  Akademia Smerfów, opiekun Kornelia Wesołowska Oddział Przedszkolny przy SP nr 1 w Zagnańsku
            • Grupa trzylatków, opiekun Agnieszka Kaszuba Przedszkole w Tumlinie

            Zwycięzcy otrzymają nagrody oraz dyplomy okolicznościowe.

            Gratulujemy zwycięzcom!

            Dorota Sabat

            koordynator konkursu

          • Wizyta przedszkolaków w PSZOK w Kolomani

          • 23 listopada dzieci z grupy przedszkolnej 0b pod opieką pani Beaty Adamiec miały okazję zobaczyć Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kołomani. Podczas zwiedzania maluchy dowiedziały się gdzie trafiają odpady z kolorowych worków i co się z nimi dalej dzieje. W czasie spotkania dzieci odpowiadały na wiele trudnych pytań związanych z segregacją odpadów. Te maluch, które najlepiej odpowiedziały otrzymały nagrody z rąk pana Wojciecha Ślefarskiego Wójta Gminy Zagnańsk.

            Dzieci z dużym zainteresowaniem obserwowały pracę w punkcie zbiórki odpadów. Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały drobne upominki. To była bardzo ciekawa lekcja.Dzieci wraz z opiekunami serdecznie dziękują panu Wojciechowi Ślefarskiemu oraz pracownikom za ciekawą lekcję o ekologii i segregacji odpadów.